Son Dakika
Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması İçin Gerekli Evraklar

Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması İçin Gerekli Evraklar

Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması İçin Gerekli Evraklar
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanmanın Tanınması İçin Gerekli Evraklar

Yurtdışında açılan boşanma davası neticesinde yabancı mahkemelerin vermiş olduğu boşanma kararı Milletlerarası özel hukuk esasınca Türkiye’de tanınmamaktadır. O nedenle Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Boşanmanın tanınması için gerekli evraklar ile birlikte boşanma tanıma tenfiz davasının açılması durumunda yurtdışında boşanma gerçekleştirmiş Türk vatandaşlarının bu işelemler ülkemizde de tanınacaktır. Lakin bilinmesi gereken boşanma tanıma tenfiz davası prosedür olarak karmaşık ve uzun bir süreç olabilmektedir. O nedenle boşanmanın tanınması için uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatı ile görüşülmesi önerilmektedir.

Boşanmanın tanınması davası açmak için gerekli evraklar ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte aşağıdaki gibi genel olarak hazırlanması gereken evraklar aşağıdaki gibidir.

 

  • Yabancı ülkede gerçekleştirilen boşanmaya ilişkin mahkeme kararının aslı
  • Yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararının kesinleşmiş olduğuna dair şerh veya belge ve apostille belgesi
  • Yurtdışı mahkemelerinde alınan boşanma kararına ilişkin belgenin Türkçe tercümesi (yeminli tercüman ile yapılması gerekmektedir.) , Türkçe tercümesi yaptırılan boşanma kararının bulunulan ülkedeki konsolosluktan onayının alınması ya da Türkiye’deki noter onayının yapılması gerekir.
  • Pasaport ve T.C Nüfus Cüzdanı fotokopisi

 

Boşanmanın tanınması için gerekli evraklar bu şekilde sıralanabilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası uzun zaman diliminde sonuçlanan bir dava türüdür. Fakat bu süreyi kısaltmanın en önemli yolu yurtdışında boşanan çiftlerin Türkiye’de bulunan uzman boşanma tanıma tenfiz avukatları ile bu süreci yürütmeleridir. Bu şekilde yıllarca sürebilen bir boşanma tanıma tenfiz davasını bireyler 1 2 ay içerisinde sonuçlandırabilmektedir.

Boşanmanın tanınması davası için yurtdışında boşanan kişilerin uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatına vekalet vermek istemesi ve bu süreci bir boşanma tanıma tenfiz avukatı ile yürütmek istemesi durumunda boşanmanın tanınması için gerekli evraklara ek olarak, resimli boşanma vekaletnamesi çıkartılmalıdır. Ayrıca vekaletnamede yetki olarak bireylerin “yurtdışında verilmiş boşanma kararına ilişkin tanıma tenfiz davası açma yetkisi” olarak belirtmeleri gerekir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top