Son Dakika
Yurtdışında Boşanmak Yeterli Değildir!

Yurtdışında Boşanmak Yeterli Değildir!

Yurtdışında Boşanmak Yeterli Değildir!
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Yurtdışında yaşadığı dönem içerisinde bulunduğu ülkede boşanma davası açarak boşanma işlemi gerçekleştirmiş kişiler açısından yurtdışında boşanmak yeterli değildir. Yurtdışı mahkemelerinde gerçekleştirilen boşama işleminin Türkiye’de tanınması için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Tanım tenfiz davası açılmaması durumunda vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti içerisinde hala evli görünmektedirler.

Tanıma tenfiz davası açmamış ve Türkiye’de evli görünen bireyler açısından bu durum farklı sıkıntılar doğurabilmektedir. Evliliğini ilgilendiren bir konuda yasal bir işlem yapan bireyler sıklıkla yabancı mahkemede verilen boşanma kararının Türkiye’de tanınmaması nedeniyle sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bireyler yurtdışında boşamak yeterli değildir durumunu ancak böylesi bir sıkıntı ile karşılaştıklarında anlayabilmektedirler. Bu duruma örnek vermek gerekirse yıllar önce yabancı bir ülkede yabancı mahkemelerin vermiş olduğu boşanma kararı ile yasal olarak evliliğini bitirmiş olan bireyler, Türkiye’de tekrar evlenmek istemeleri durumunda hala eli olarak görünmenin şokunu yaşamaktadırlar. Hatta bireyler yeniden evlilik hazırlıkları yaparken bu şekilde bir durumla karşılaşmaları onları daha da sıkıntılı bir sürece sürüklemektedir.

Tanıma tenfiz davası açmak gerektiği bilgisine ancak o zaman erişen kişiler, tüm evlilik hazırlıklarını durdurarak, boşanmanın Türkiye’de tanınması adına tanıma tenfiz davası açmak zorunda kalmaktadırlar. Tanım tenfiz davası zorlu bir sürece işaret etmektedir. Hem süre olarak hem de bürokratik işlemler olarak daha önce yurtdışında boşanma gerçekleştirmiş bireyleri zor durumda bırakabilmektedir. O nedenle tanıma tenfiz davası açmak isteyen bireylerin tanıma tenfiz avukatı tutmaları onların menfaatine olmaktadır.

Tanıma tenfiz davası süre olarak aylar hatta yıllar alabilmektedir. Tanım tenfiz davası süresini belirleyen en önemli unsur tanıma tenfiz avukatı tutulması ve yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu karara ilişkin belgelerin hazırlanması aşaması olmaktadır. Çoğu zaman yurtdışından daha önce gerçekleşmiş boşanma davasına ilişkin belgelerin gelmesi  aylar hatta yıllar almaktadır. Buna bir de dava sürecinin eklenmesi durumunda tanıma tenfiz davası süre olarak bireylere uzun zaman kaybı yaşatmaktadır. Böylesi bir durumda bireylerin tanıma tenfiz avukatı tutmaları  dava sürecinin en kısa sürede neticelenmesi adına fayda sağlamaktadır.

Tanıma tenfiz avukatı bireylerin en kısa sürede tanım tenfiz davası için netice almaları adına hizmet vermektedir. Tanıma tenfiz avukatı tutulması durumunda, yurtdışında boşanma gerçekleştirmiş bireyler  tanıma tenfiz davası süresini 2 3 ay içerisinde sonlandırabilmektedirler.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top