Son Dakika
Yurtdışında Boşanma

Yurtdışında Boşanma

Yurtdışında Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Ülkeler arasındaki farklılıklardan dolayı yurt dışında boşandığınızda, bunun Türkiye’deki resmi yerlerde gözükmesini bekleyemezsiniz. Eğer Türk veya başka uyruktan bir kimseyle evli olup, yurtdışında boşanma işlemlerini tamamladıysanız, Türk makamlarınca bu boşanmanın görünebilirliği için dava açmanız gerekmektedir. Aksi halde Türkiye içerisinde kanunun evli olarak gözükmeye devam edersiniz. Türkiye içerisinde boşanma durumunuzun gözükmesi için tanıma tenfiz davası açmanız gereklidir. Böylece Türkiye dışında gerçekleşen boşanmanın Türk resmi kayıtlarına girmesini sağlamış olacaksınız. Bu davanın amacı yurtdışında görülmüş olan boşanma davasının ilgili kararlarının icra edilebilmesidir. Boşanma sonunda çocukların durumu, yoksulluk nafakası, mal ve mülk yönetimi gibi durumların Türk makamlarınca da, görünebilir olmasını sağlamaktır.
Boşanmanın Türkiye’de tanınması için açacak olduğunuz tanıma tenfiz davasını yapmazsanız, evli gözükeceğinizden bir daha evlenme durumunda isteğiniz evli olduğunuz gerekçesiyle ret edilir. Davanın gecikmesi durumunda ilgili evraklarda sorun yaşayabilir ayrıca miras hukuku konusunda sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle yut dışında boşandıktan sonra Türkiye’de en kısa zamanda tanıma ve tenfiz davasının açılması isabetli olacaktır. Yurtdışındaki işlerinizden dolayı Türkiye’ye gelemiyorsanız, bu davanın görülmesi için avukatınıza vekalet verebilir, davanın biran önce sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.
Tanıma tenfiz davasının süresi konusunda ülkelerin durumlarına göre iş uzayıp, kısalmaktadır. Eğer evli olduğunuz eş Amerikalı biriyse, Amerikan yetkililerinden istenecek olan bilgi ve tebligatlar, bir sene gibi bir zamana tekabül etmektedir. Ancak Almanya gibi Avrupa ülkelerinde bu işlemlerin sonucu ve Türk makamlarına bildirilmesi, 5 ay gibi bir süre zarfında gerçekleşiyor. Davanı açılması için gerekli olan belgeler arasında yabancı mahkemenin boşanmaya dair verdiği asli karar. Bu kararın kesinleşmiş olduğuna dair şerh veya belgeler. Yabancı olan boşanma kararının noter imzalı tercümesi. Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi. Eğer yurtdışındaki işlerinden dolayı gelemeyen şahıs avukatın vekalet verdiyse, bunu gösteren resimli boşanma vekaletnamesi gerekiyor. Bu belgelerin tarafımıza iletilmesinde güvenli bir kargo hizmeti sağlayan firmalarca sağlanabilir.
Tanıma ve tenfiz davasının işletilmesinde ilgili kişilerin daha sağlıklı yönlendirilmesi ile davanın uzamasına sebep olacak yanlış belgelerin olmamasının sağlanması avukatların çalışma prensipleriyle alakalıdır. Eğer davayı Türkiye’de açmak isteyen kişi, belgeleri nereden temin edeceği hususunda, ne temin edeceği hususunda aydınlatılmaz ise, davanın seyrinde olumsuzluklar yaşanabilir. Islak imzalı ve mühürlü belgelerin avukatlara ulaşmasından sonra periyodik bir şekilde davanın seyrinden kişi haberdar edilmelidir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top