Son Dakika
Yurtdışında Boşandım ama Türkiye’de Evli Görünüyorum!!

Yurtdışında Boşandım ama Türkiye’de Evli Görünüyorum!!

Yurtdışında Boşandım ama Türkiye’de Evli Görünüyorum!!
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Ülkeler arası yasal farklılık gereği, yabancı memlekette boşanan bir Türk vatandaşının işlemlerinin Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca mer’i olabilmesi adına boşanma tanıma tenfiz davası ilgili kişice açılması gerekmektedir. Tanıma tenfiz boşanma işlemini gerçekleştirmemiş bir çok kişi günüzde “yurtdışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum” demektedir. Evliliği Türkiye’de olması ancak boşanmanın yurtdışında olması gibi durumlarda, nüfus kayıtlarına kişinin bekar olduğunun işlenmesi ve boşanmadan doğacak olan feri esasların icrasının gerçekleşebilmesi için boşanma tanıma tenfiz davası açılması zorunludur. Eğer kişi, söz konusu davanın açılmasını sağlamaz ve bunu geciktirirse, kendisi Türk makamlarında evlilikten dolayı süren doğal statüsü devam edecektir. Kişi evlenmek istediğinde evlenemeyecek, miras konusunda varisi olarak yurtdışında boşandığı eşi gözükecektir.

Yurtdışında boşanma işlemlerinden sonra kişinin yurtdışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum dememesi için derhal ilgili belgeleri toplayıp, Türkiye’de boşanmanın tanınması ve verilen kararların tenfizinin sağlanması için dava süreci başlatılmalıdır. İşin gecikmesi halinde ilgili belgelerin toplanmasında zorluk yaşanacağından, boşanma kararının kesinleşmesiyle beraber, Türkiye’de boşanma avukatı aracılığıyla ilgili davanın açılması sağlanmalıdır. Yurtdışında boşanma davasını görülmesinden sonra kişi, işlerinden dolayı Türkiye’de davanın açılmasına ve süreçlerinin takibatına dair zaman ayıramıyorsa, boşanma avukatı aracılığıyla bu işlerin sonlanmasını vekalet vermek şartıyla sağlayabilmektedir.
Boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılacak olan davanın süresi konusunda, kesin bir tarih verilememektedir. Avrupa’da boşanmanın gerçekleşmesi mahkemelerden istenilecek olan tebligatların Türk makamlarına ulaşması yaklaşık olarak 6 ay almaktadır. Bazı mahkemeler iki kere tebligat yapmaktadırlar ve dolayısıyla bu zaman uzamaktadır. Bu nedenle boşanmanın Türkiye’de tanınması için biran önce kesinleşen boşanma işleminden sonra belgelerin toparlanıp, Türkiye’de davanın açılması sağlanmalıdır. Yurtdışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum diyen kişiler bu boşanma tanıma tenfiz süresinin en hızlı şekilde sonuçlanması için eski eşleri ile birlikte Türkiye’de bulunan avukatlara vekalet vererek işlemin sonuçlanmasını sağlamalıdır. Bunun için kişi, belgeleri vermek için Türkiye’ye gelmesi zorunlu değildir. Güvenilir bir kargo hizmetiyle, belgeleri gerekli avukata iletebilmektedir. Ayrıca verdiği vekalet sayesinde, Avrupa’daki işlerinden geri kalmadan davanın başlatılmasını sağlamaktadır. Davanın işleyişi esnasında yaşanan gelişmeler kendisine sunulmaktadır.
Son olarak Türkiye dışında bir ülkede boşanma işlemini gerçekleştiren bir Türk vatandaşı, Türk makamlarında mevcut olan evli statüsünü değiştirmek için Türkiye’de ek bir dava açma zahmetine girmelidir. Aksi halde kişi, evli statüsünde ki kişinin haklarına sahip olarak, Türkiye’de yaşamaya devam edecektir. Evliliği Türkiye’de devam ediyor olarak görünen kişiler çoğu zaman yurtdışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum demekdir. Boşanmanın gerçekleşmesinden doğan haklardan kendisinin yararlanması adına Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmak zorunda kalmaktadır. Sürecin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için boşanmanın kesinleşmesinden hemen sonra ilgili davanın görülmesi adına boşanan kişinin hareket etmesi gerekir.

Soru Sormak İçin Hemen Tıklayın!!

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top