Son Dakika
Yoksulluk nafakası Nedir?

Yoksulluk nafakası Nedir?

Yoksulluk nafakası Nedir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yoksulluk nafakası boşanma davası kesinleştikten sonra yoksulluğa düşecek olan kişiye verilen hakimce belirlenmiş nafakadır. Yoksulluk nafakasını boşanma davasının devam ettiği zamanda ödenen tedbir nafakası ile karıştırmamak lazımdır. Boşanma davasının görüldüğü sırada hakim karşı taraftan birinin geçim sıkıntısı yaşayacak olması halinde kara verdiği tedbir nafakasıdır. Karar kesinleştikten sonra, fakirliğe düşecek kişiye belli bir nafakanın ödenecek olması, yoksulluk nafakası olmaktadır.

Yoksulluk Nafakası Nedir

Yoksulluk nafakası boşanmanın kesinleşmesinden bir yıl içerisinde talep edilebilir. Boşanma davasının görüldüğü zamanda da, hakimden yoksulluk nafakası talep edilebilir. Yoksulluk nafakasının koşullarının oluşması halinde, nafakayı verecek olan kişinin kusurlu veya kusursuz olmasına dikkat edilmez. Eğer karşı taraf boşanmadan sonra fakirliğe düşecekse, bu durumda hakim tarafından yoksulluk nafakası ödenmesine karar verilebilir. Yoksulluk nafakasının alınmasında şart olarak, nafakayı talep eden kişinin ağır kusurlu olmaması gerekmektedir. Eğer kişi kusursuz veya en az kusurlu değilse, nafaka davası açma veya isteme hakkı yoktur.

Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır?

Eğer eşlerden biri, diğerine ağır hakaretlerde bulunmuş, aldatmış, silahla ölüm tehdidinde bulunmuş, küfür ve darp etmiş, veya bunun gibi ağır davranışlarda bulunmuşsa, bunlar hakimce tespit edilir. Kusurlar belirlendikten sonra ağır kusurlu kimsenin nafaka isteme hakkı yoktur. Eğer nafaka talep eden eş, fiilen evli olmayan biriyle beraberse, nafaka isteği kabul edilmeyecektir. Nafaka bağlandıktan sonra yine evli olmadan bir kimse ile beraberlik yaşıyorsa, nafakası kesilecektir.

Boşanma avukatı tarafından boşanmanın akabinde müvekkilinin yoksulluğa düşecek olması durumu, hakimden yoksulluk nafakası talebinde bulunmak için yeterli sebeplerdendir. Eğitim, giyinme, yeme gibi temek ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelecek olan eşe, karşı taraf yoksulluk nafakası ödemekle yükümlüdür. Burada ince bir nokta, yoksulluğa düşme sebebinin boşanmayla alakasının olması lazımdır. Eğer kişi, sırf nafaka almak için maaşlı işinden ayrılmışsa, bu durum hakimce tespit edilir. Nafaka ödenmesine gerek görülmez.

Yoksulluk Nafakası Ne Kadar Verilir?

Karşı tarafın belirlediği yoksulluk nafakası miktarından fazla bir nafaka miktarına hakim karar veremez. Ancak azına karar verebilir. Yoksulluk nafakası boşanma davasının görüldüğü anda istenebileceği gibi, boşanmanın kesinleşmesinden bir yıl içerisinde de istenebilir. Ancak boşanmalı anlaşmalarda anlaşma protokolünde yoksulluk nafakasına karar verilmemişse, boşanmanın kesinleşmesinden sonra yoksulluk nafakası istenemez.

Yoksulluk nafakası ile ilgili diğer ince esaslara nafaka avukatından alacağınız danışmanlıkla ulaşabilirsiniz. Yoksulluk nafakası talebinde bulunacak kimselerin avukatlarına danışmaları, davanın sağlıklı ilerlemesi adına önemlidir. Yoksulluk nafakası süresinin boşanmanın kesinleşmesinden sonra başlamaktadır. Zaman sınırlaması olmaksızın karara bağlanır.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. 8 senelik evliyim anlasmali bosanmak istiyoruz fakat ccuklar konusunda anlasamiyoruz cocuklarim biri 5 biri 6 yasinda cocuklar kime verilir bana verilirse nafaka ne kadar olur. Ve ne kadar surede sonuclanir cabuk sonuclanmasi icin neler yapmaliyim eger yardimci olursaniz sevinirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top