Son Dakika
Yeniden Evlenme Durumunda Velayet
yeniden evlenme durumunda velayet

Yeniden Evlenme Durumunda Velayet

Yeniden Evlenme Durumunda Velayet
2 votes, 3.50 avg. rating (74% score)

Boşanma sürecinde eşlerin en fazla çekişme yaşanılan durumların başında müşterek çocuğun velayeti olmaktadır. Boşanmanın gerçekleşmesi ve velayet kararının verilmesinden sonra da bu uzlaşmazlık durumu devam edebilir. Her ebeveyn çocuğunun kendisi ile yaşamasını talep etmek hakkına sahiptir. Fakat burada velayet konusunda belirleyici unsur çocuğun menfaatleridir ve çocuğa inşaa edilecek olan gelecek, hangi ebeveynde daha olumlu ise velayet o kişiye verilir. Boşanan ve çocuğun velayetine sahip olan bireyin yeniden evlenme durumunda velayet hakkı ne olacaktır? Bu konu da çocuğun velayeti ile ilgili olarak sıklıkla merak edilmektedir. Bireyler bu durumu farklı şekillerde dile getirmektedirler. “eski karım evleniyor, eski karım çocuklarıma üvey baba getiriyor, eski kocam yeniden evleniyor, çocuklarıma üvey anne istemiyorum… şeklinde bireyler yeniden evlenme durumunda velayet konusunda duyduğu rahatsızlığı dile getirmektedirler.

 

Yeniden Evlenme Durumunda Velayet Değişir Mi?

Yeniden evlenme durumunda velayet, mevcut kişide kalmaya devam eder. Boşanan kadının/erkeğin yeniden evlenmesi durumunda çocuğun velayeti meşru bir neden olmaksızın değişmez. Yani çocuğunun velayet haklarına sahip bireyin yeniden evlenmesi onun velayet haklarını elinden almamaktadır. Fakat bu durumun istisnaları da mevcuttur. Yeniden evlenen kişi açısından velayetin değiştirilmesine ilişkin meşru bir neden ortaya çıkması durumunda velayet sahibi olmayan kişi velayetin değiştirilmesi adına dava açabilmektedir. Örneğin boşanma sonrası yeniden evlenen kişinin evlendiği birey çocuğa kötü muamele sergiliyorsa, çocuk üvey anne/baba ile yaşamak istemiyorsa, çocuk üvey kardeşler ile şiddetli bir şekilde anlaşmazlık yaşıyorsa… gibi nedenler ortaya çıktığında velayetin değiştirilmesi davası açılabilir.

velayet değiştirme davası

velayet değiştirme

 

Yeniden Evlenme Durumunda Velayet Nasıl Değiştirilir?

Eski karım/kocam yeniden evleniyor, çocuğumun üvey baba/anne ile yaşamasını istemiyorum diyen bireyin bu hususta velayet değiştirme davası açması gerekir. Açılacak olan velayet değiştirme davası için haklı bir neden ortaya koyulmalıdır. Açılacak olan velayet değiştirme davasında hakim, boşanma davalarında velayet kararı verildiği gibi çocuğun menfaatlerini ön planda tutmaktadır. Burada yeniden evlenme çocuğun velayetinin değiştirilmesi için geçerli bir neden olmamaktadır. Hakim yeni evliliğin çocuğun menfaatlerini olumsuz etkileyeceği bir durum olması durumunda velayeti değiştirebilmektedir. Burada hakim kanaati oluşturabilmek için hukuki altyapıya sahip bir savunma yapılmalıdır. Bu noktada örneğin evlilik nedeniyle şehrin değiştirilmesi ve çocuğun mevcut eğitim hayatının sekteye uğraması, üvey annenin/babanın çocuğa kötü davranması … gibi nedenler ortaya koyulabilirfakat yine belirtmek gerekir ki velayet değiştirme davası içerisinde hakim kanaati oluşturulabilmesi için etkili bir süreç yönetimi yapılmalıdır.

Hakkında admin

3 yorum

 1. Merhaba,

  Birkac sorum olacakti dosanmakla ilgili. Kucuk yastan beri yurt disinda yasiyorum ve 2004’te Turkiye’den evlendim ve suan bosanmak uzereyiz ve sorum mulk paylasimlari nasil oluyor. Ve hangi ulkenin kanunlarina tabi tutuluyor olmam yasadigim ulkenin yoksa evlilik yaptigim ulkenin kanunlarimi. Esim daha yeni calismaya basladi ve burada kisisel birikimlerim ve turkiyede borcla aldigim bir apartman var. Konu uzerinde bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. Merhabalar size birkac sorum olacakti ekim 22de evleneli bor yilimiz olacak ve 6 aykik evladimiz var suan ayriyiz kizimin velayetini almam icin ne yapmam gerekiyor kizim kac yasina kadar benimle virlikte yasicak her iki tarafta cocugu almak istiyor anlasamiyoruz kizimi onlara velayetini vermek istemiyorum

 3. Merhaba
  ben eşimle 2016 nın 5 nci ayınca yani 5 ay önce anlaşmalı olarak boşandım. eşim memurdu.
  13 yaşında oğlum ve 3,5 yaşında kızımız var. fakat ben kardeşler ayrılmasın ve anneye muhtaçlar diye velayetini kendi rızam ile sözleşmemizde anneye bıraktığımı kabul ettim. sonra başka şehire anne babasının yanından ev tutarak tayin istedi. kızım anneannesinde kalıyor. haftada iki gün annede kalıyor. çünkü eski eşim çalışıyor ve oğlum okula gidiyor. fakat başka şehirde çalıştığından dolayı çocuklarımı göremiyorum. telefonlarımı açmıyorlar telefonla da görüşemiyorum.
  kızımın velayetini kendime almak istiyorum.
  bu konuda bir ihtimal var mı ve mümkün müdür ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top