Son Dakika
Yalan Nedeniyle Boşanma

Yalan Nedeniyle Boşanma

Yalan Nedeniyle Boşanma
2 votes, 4.50 avg. rating (87% score)

Evlilik kurumunun meydana gelebilmesi için kişilerin hayata dair ortak duygularının olması gerekir. Bu duygularla kurulan yuva, toplum içerisindeki vazifesini layıkıyla yapabilecektir. Ancak evliliklerin temelinin sarsılmasına neden olan bazı durumlar, cemiyet içi önemli bir öğe olan ailelerin dağılmasını tetiklemektedir. Kanunlar nezdinde aile koruma altına alınmış olsa da, boşanmalar sonlandırılamamaktadır. Hayatın bir gerçeği olan boşanma nedenleri, Türk Medeni Kanununca sayılmış, bu nedenler çerçevesi içerisinde evliliklerin sonlandırılması sağlanmıştır. Medeni Kanunda yer almayan maddelere dayanılarak hiçbir boşanma işlemi yapılmamaktadır.
Türk Medeni Kanununda boşanma nedenleri genel ve özel olarak sayılmaktadır. Özel sebepler arasında eşlerden birinin akıl sağlığını kaybetmesi, zina, haysiyetsiz yaşam sürme, tehdit, şantaj gibi durumlardır. Genel sebep olarak, evlilik biriliğinin temelden sarsılması tart edilmektedir. Boşanma davası açacak olan kişinin iddiasını ispatla mükellef olacağından iyi bir sebebe dayanarak davanın görülmesini sağlamalıdır. Hakim evliliğin kanunda yer alan maddelerden dolayı birliğin sağlanmasına imkan olmadığına kanı getirmesi için, dava açan kişinin mahkemeye sunduğu deliller geçerli olmalıdır. Davanın olumsuz sonuçlanması halinde, 3 sene içerisinde boşanma davası için taraflar mahkemeye başvuramazlar. Ancak bu süre içerisinde aile olmayı taraflar sağlayamazsa, tekrar boşanma davası açabilmektedirler.
Eşin sürekli yalan söylemesi hali, evliliği temelden sarsıcı bir sebep olarak görülmektedir. Kişilerin birbirine olan saygılarının yitirilmesine, güvenin ortadan kalkmasına sebep olan yalan, evliliğinin devam edebilmesi engelleyen önemli nedenler arasındadır. Evlilik saygı, sevgi ve karşılıklı güven temellerine oturtularak kurulan bir müessesedir. Bu müessesenin cemiyet içerisinde ki vazifesini layıkıyla yerine getirebilmesi için eşlerin birbirlerine güvenmeleri ve saygı duymaları gerekir. Kardeşler arasında dahi önemli bir karakter olan dürüstlük, hayatını birleştiren eşler arasında bulunması elzem bir karakterdir. Ancak evliliğin istenilen şekilde gitmesine mani durumların yaşanmaya başlanmasıyla eşlerden birisi veya karşılıklı olarak yalan ve buna bağlı aldatmalar meydana gelmektedir. Eşin yalan söylemesi durumu da bunun bir göstergesidir.
Evlilik birliğinin temelden sarsılması eşin yalan söylemesine isnat ettirildiğinde boşanma biran evvel gerçekleşebilmektedir. Bunun için mağdur olan taraf, eşinin yalanlarının aile olmayı, evliliği sürdüremeyecek nedenler doğurduğunu ispatla mükelleftir. Yoksa en ufak bir yalanın boşanma olarak ileri sürülebilmesi söz konusu değildir. Söylenilen yalan veya yalanlar evlilik birliğin temelden sarsılması durumunu doğuruyorsa, mahkemede boşanma davası olarak ileri sürülebilir. Bu nedenle eş, yalan söyleyen eşinin durum ve davranışlarının kendisini maddi veya manevi olarak zedelediğini ispat etmelidir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top