Son Dakika
Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma
Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma

Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma

Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma
5 votes, 2.80 avg. rating (60% score)

Yabancı uyruklu birisiyle evlilik yapan kişilerin boşanma davası açmak istemesi durumunda bu dava Türkiye’de açılabilmektedir. Yabancı uyruklu kadından boşanma istenmesi durumunda Türkiye’de dava Medeni Kanun çerçevesi içerisinde yürütülmektedir. Eşlerden birisinin yabancı uyruklu olması Türkiye’de boşanma davası açılması önünde bir engel taşımamaktadır. Yabancı uyruklu kadından boşanılmak istenmesi durumunda bu boşanma yetkili mahkemeye yapılacak boşanma davası başvurusu ile gerçekleştirilebilmektedir.

 

Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma Nasıl yapılır?

Boşanma davası açılacak olan görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Davanın açılması gereken yer Eşlerin birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesi olan Aile Mahkemesidir. Eğer ki eşlerin bulunduğu yerde Aile Mahkemesi bulunmuyorsa boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilir. Yabancı uyruklu kadından boşanma sürecinde eşlerin 6 aydan uzun bir süredir birlikte ikamet etmediği durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Eğer ki kadınTürkiye’de ikamet ediyorsa boşanma davası davalının ikamet adresinde açılmalıdır. Kadının ülkesine döndüğü ve Türkiye’de ikamet etmediği durumlarda boşanma davası İstanbul, İzmir ya da Ankara’da açılabilir.

 

 

Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma Ne Kadar Sürer?

Boşanma süresini belirleyen iki önemli husus vardır. Birincisi açılacak boşanma davası türü, ikincisi ise boşanma avukatı tutulup tutulmamasıdır. Eşlerin boşanmanın hukuki sonuçları üzerinde uzlaşma sağlamaları ile açılacak boşanma davası türünün anlaşmalı boşanma davası olmasına olanak sağlar. Anlaşmalı boşanma davaları uzman bir boşanma avukatı ile yürütüldüğünde 1 hafta ile 3 ay arasında değişecektir. Çekişmeli boşanma davaları ise bireyse olarak açıldığında 3 4 yıl sürebilirken boşanma avukatı tutulması durumunda boşanma davası 8 10 ay gibi bir sürede neticelenecektir. Bu süreçte avukat tutulması zorunlu değildir. Fakat tutulacak boşanma avukatı bireylerin boşanma süresi kadar boşanmadan doğacak haklarını da korumaktadır.

 

 

Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma – Velayet

Yabancı uyruklu eşinden boşanmak isteyen kişilerin bu süreçte merak ettiği konulardan birisi de boşanma durumunda çocuğun velayetinin kime verileceği olmaktadır. Bu konuda, normal boşanma davalarında olduğu gibi esas unsur çocuğun menfaatleri olmaktadır. Hakim çocuğun velayetine karar verirken çocuğun kiminle yaşamasının çocuk açısından daha verimli olacağına subjektif bir şekilde karar verir. Yabancı uyruklu birisinden boşanmak isteyen bireylerin bu hususta etkili bir savunma yapması velayet konusunda yaşanacak hak kayıplarını engelleyebilmektedir.

 

 

 

Yabancı uyruklu eşten boşanmak isteyen kişiler bu süreçte yasal haklarını korumak adına hukuki süreci doğru yürütmelidir. Zira çocuğun velayeti kadar, nafaka ödenip ödenmemesi, mal paylaşımının nasıl yapılacağı, tazminat ödenip ödenmeyeceği gibi hususlarda sıklıkla hak kaybı yaşanabilir. Bu yüzden boşanma davası açacak kişilerin uzman bir boşanma avukatı ile boşanma davası sürecini yürütmeleri onların haklarının korunması adına mutlak fayda sağlamaktadır.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhaba:

    BEN 5 YIL ESIMLE EVLILIK SURDUK…YABANCIYIM AMA TURK VATANDASIM VAR AYNI ZAMANDA…ESIM GECEN SENE DEDIK KI BEN ASKERIYE GIDECEYIM SEN MEMLEKETINE GERI DONECEKSIN..SUBAT AYINI BEN MEMLEKETIME GELDIM ESIM MAYIS ASKERE GIDECEYIM DIYE BENI KALDIRDIK VE MEMLEKETIM GELDIM…MAYIS AYINDA A KADAR ESIM BENI PARA GONDERMIS, TELEFONLA GORUSTUK FAKAT RAMAZANDAN SONRA NE OLDU BILMIYORUM VE “SENDEN BOSANMAK ISTIYORUM” DIYE BENI SOYLENMIS ESIM…”AVUKATA GORUSTUM VE SEN EVIMIZ TERK ETTIK DIYE BI BOSANMA DAVASI ACTIM” DEDI BANA…BIRINCI BEN MEMLEKETIM GELDIM CUNKI ESIM ASKEREYE GIDECEYIM DIYE SOYLEMISTIK BEN EVIME TERK ETMEDIM…SIMDI BIR BOSANMA DAVASI VEYA BOSANMA BILDIRMESI ELIMDE YOK BEN TURKIYE DEGILIM AMA SORU BU…ESIM BENDEN KOLAY BOSANMABILIR MI? HALA ASKERE GITMEMIS ADAM…BEN BU KONUDA ILGILENIYORUM AMA TURKIYE DEGILIM DIYE DEVLET AVUKATLARIM YOK, OZEL AVUKATIM YOK HANI BI DESTEK YOK…COK BILGI ALAMIYORUM TURK KURULARI COK ANLAMAM VE GERCEKTAN BEN ZOR BIR DURUMDAYIM…4 AY OLACAK AMA EN AZ BANA BIR BOSANMA BILDIRMESI GELIR GALIBA BUNUDA BILMIYORUM KI YADA ESIM BENSIZ BOSANMA YAPABILIR MI??

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top