Son Dakika
Yabancı Ülkede Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması

Yabancı Ülkede Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması

Yabancı Ülkede Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

Yurtdışında boşanma işlemi gerçekleştirmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçekleştirdiği boşanma Milletlerarası Özel Hukuk gereğince Türkiye’de tanınmamaktadır. Bu nedenle yabancı ülkedeki boşanma kararının Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Boşanmanın Türkiye’de tanınması gerektiğinin bir çok kişi farkında olmamaktadır. Yabancı ülkede yaşayan vatandaşlar yurtdışında yaşadıkları dönem içerisinde boşanma işlemi gerçekleştirdikten sonra bu kararın Türkiye mahkemelerince tanınmadığının farkında olmamaktadırlar. Ne zamanki gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’ye döndüğünde resmi bir işlem gerçekleştirmek istediklerinde Türkiye’de hala evli olarak göründüklerini farketmektedirler. Türkiye’de hala evli olmaları nedeniyle ancak o zaman boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerektiğini anlayan bireyler açacakları tanıma tenfiz davası ile birlikte Türkiye’de de resmi olarak boşanmış sayılacaklardır.

Boşanmanın Türkiye’de tanınması işleminin yerine getirilmemesi durumunda bireyler hala Türkiye içerisinde evli olarak görüneceklerdir. Bu durumda bireyler Türkiye’ye döndüklerinde yeniden evlenmek istemeleri durumunda hala evli olduğunun şokunu yaşayacaklardır.

Yabancı ülkedeki boşanma kararının Türkiye’de tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası süre olarak yıllar sürebilmektedir. Özellikle yabancı mahkemenin vermiş olduğu karara ilişkin belgelerin Türkiye’ye getirilmesi aylar alabildiği için bireylerin bu süreçte uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir. Diğer taraftan yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararına ilişkin belgelerin Türkiye’ye getirilmiş olması durumunda da ülkemizdeki dava sürelerinin uzun olduğu düşünülürse bireylerin boşanma tanıma tenfiz davasını kendi başlarına açmaları davanın süresini uzatabilmektedir. Bu nedenle tutulacak olan tanıma tenfiz avukatı bireylere 2 3 ay içerisinde boşanmanın Türkiye’de tanınmasını sağlayabilmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz avukatı müvekkillerinin en kısa süre içerisinde boşanmalarının Türkiye’de tanınmasını sağlamanın yanı sıra boşanmanın Türkiye’de tanınmasından doğabilecek hak kayıplarının da önüne geçilmesine katkı sağlamaktadır.

Boşanma tanıma tenfiz davaları için boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması zorunlu değildir. Fakat bireylerin bu süreç içerisinde hukuki destek alınması durumunda bireyler mutlak fayda sağlayacaklardır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top