Son Dakika
Yabancı Mahkemede Boşanma İşleminin Türkiye’de Tanınması

Yabancı Mahkemede Boşanma İşleminin Türkiye’de Tanınması

Yabancı Mahkemede Boşanma İşleminin Türkiye’de Tanınması
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

 

Yurtdışında yaşadığı dönemde bulunduğu ülkedeki aile mahkemelerine boşanma istemiyle dava açan ve boşanma gerçekleştiren kişilerin. Boşanma kararları Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmadıkları sürece tanınmamaktadır. Boşanma kararlarının Türkiye’de tanınması için bireylerin tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir.

Yurtdışında boşanma işlemi gerçekleştirmiş olan bireyler Türkiye’ye geldiklerinde hala evli olarak göründüklerini fark etmektedirler. Bunun sebebi yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının Türkiye’de tanınmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yabancı mahkemede boşanma işleminin Türkiye’de tanınması adına tanıma tenfiz davası açmalıdırlar.

Tanıma tenfiz davası açmamak ileriki dönemde velayet, miras, yeniden evlenme gibi durumlar doğduğunda sıkıntı yaratmaktadır. Yurtdışında boşanmış ve yıllar sonra Türkiye’ye dönmüş olan kişiler yeniden evlenmek istediklerinde hala evli olarak görünmelerinin şokunu yaşamaktadırlar. Yaşadıkları ülkede gerçekleştirdikleri boşanmanın Türkiye’de tanınmadığını ve hala evli göründüklerini bir şekilde öğrenen bireyler ancak o zaman tanıma tenfiz davası açılması ve boşanmalarının Türkiye mahkemelerince tanınması gerektiğinin farkına varmaktadırlar.

Yabancı mahkemede boşanma işleminin Türkiye’de tanınması için tanıma tenfiz davası açmak istiyorum diyen bireylerin Türkiye’de bulunan bir tanıma tenfiz avukatı tarafından hukuki destek alması tanıma tenfiz davasının en kısa sürede neticelenmesi açısından önemlidir. Bireyler uzman tanıma tenfiz avukatına vekalet vererek yabancı mahkemede boşanma işleminin  Türkiye’de tanınması adına tanıma tenfiz davası açabilmektedirler.

Tanıma tenfiz davaları için gerekli olan belgeleri yurtdışından gelecek olması tanıma tenfiz davasının neticelenmesini uzatmaktadır. Bu nedenle yurtdışında boşanmış eşlerin ikisinin de Türkiye’de tanıma tenfiz avukatı tutarak gerekli evrakları kendileri teslim etmeleri durumunda mahkemelerin yoğunluğuna göre birkaç hafta içerisinde neticelenebilmektedir. Aksi takdirde eski eşlerin belgelerin yurtdışından gelmesini beklemeleri aylarca sürebilen bir süreç olmaktadır.

Yabancı mahkemede boşanma işleminin Türkiye’de tanınması istemiyle tanıma tenfiz davası açmak isteyen bireyler dava sürecinde uzman tanıma tenfiz davası avukatı tarafından savunulması davanın en kısa sürede gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Bu süreçte bireylerin tanıma tenfiz avukatı tutmaları onlara mutlak fayda getirecektir.

Bosanmadavam.com içerisinde bireylerin en kısa sürede tanıma tenfiz işlemlerini yerine getirebilecekleri uzman tanıma tenfiz avukatları önerilmektedir. Sizde yurtdışında gerçekleştirdiğiniz boşanmanın Türkiye’de en kısa süre içerisinde tanınması için iletişim sayfasından uzman tanıma tenfiz avukatlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top