Son Dakika
Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

Velayet davalarında verilen mahkeme kararları kesin hüküm niteliğinde olmamaktadır ve değişen durumlar karşısında velayete ilişkin kararlar da değiştirilerek velayetin değiştirilmesi söz konusu olabilir.. Boşanma işlemi gerçekleştiren bireylerden çocuğun menfaati doğrultusunda en uygun ebeveyne hakim velayeti vermektedir.

Boşanma davası esnasında hakim çocuğun menfaatini düşünerek bu kararı vermektedir ve ileride çocuğun menfaatini etkileyebilecek bir durumda velayet mevcut ebeveynden alınarak diğer ebeveyne verilebilmektedir.

Velayetin değiştirilmesi her hangi bir süreye bağlı kılınmamıştır. Velayetin değiştirilmesi davası için asıl kıstas boşanma davasında olduğu gibi çocuğun menfaatidir. Velayetin değiştirilmesi, velayet sahibi ana yada babanın yeniden evlenmesi, velayet sahibi ana yada babanın vefat etmesi, velayet sahibi ana yada babanın başka bir yere gitmesi gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Tabi ki yukarıda sayılan örnekler belirli şartlara bağlanmıştır.

Velayetin değiştirilmesi için velayet sahibi bireyin yeniden evlenmesi tek başına velayet değiştirilmesi yada çocuğun velayetini anadan babaya, babadan anaya velayet geçmesi için yeterli olmamaktadır. Hakim çocuğun menfaatini gözetmektedir demiştik bu durumda da velayet sahibi bireyin velayetten kaynaklanan sorumluluklarını evlenmesi ile birlikte yerine getirmemesi durumunda velayetin el değiştirmesi mümkün olmaktadır.

Aynı şekilde velayet sahibi eşin başka bir yere gitmesi durumu da belirli şartlar altında olmak durumundadır. Velayet sahibi eşin geçi bir süre için şehir dışına gitmesi ve zorunlu sebeple gitmesi velayetin değiştirilmesi için geçerli olmamaktadır. Burada velayet sahibi bireyin sürekli olarak başka bir yere gitmesi ve bu durumun çocuğu menfaatini etkilemesi gerekmektedir. Örnek verilecek olursa velayet sahibi bireyin farklı bir şehirde ikamet etmek zorunda olması ve çocuğun eğitiminin bu durumdan etkilenecek olması durumunda velayetin değiştirilmesi davası açılarak velayet değiştirilebilmektedir.

Velayetin değiştirilmesi için illaki velayet sahibi olmayan kişi dava açmak zorunda değildir. Velayet sahibi ebeveyn de velayetin değiştirilmesi için velayet değiştirme davası açabilir.

 

Velayetin değiştirilmesi amacı ile boşanmış eşlerden birisinin dava açmak istemişi durumunda çocuğun menfaati ile ilgili bir durumu dava içerisinde delil olarak göstermek zorundadır. Velayetin değiştirilmesi amacıyla dava açacak bireylerin olası bir hak kaybı yaşamamaları için avukat tutmaları önerilir. Avukat bireylerin velayet davalarında en uygun savunmanın yapılması amacıyla hukuk hizmeti veren kişilerdir. Velayetin değiştirilmesi için dava açacak kişiler için ise profesyonel olarak hukuki yardım almak önemli bir durumdur.

 

Hakkında admin

2 yorum

 1. MUSTAFA GÜNGÖR

  {YARGITAY 2.HUKUK DAİRESİ 2015/23752 Gölcük Aile Mahkemesi 2014/189(E), 14/07/2015 tarih ve 2015/531(K)}
  SAYIN AVUKAT;
  BEN SİZE YUKARDA BOŞANMA DAVAM İLE ALAKALI BİLGİLERİ VERDİM. GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ESKİ EŞİM SONUCU YARGITAYA GÖTÜRDÜ. ÇOCUKLARIN VELAYETLERİ ŞU AN ANNESİNDE İKİ ÇOCUĞUM VAR KIZIM 2004 DOĞUMLU OĞLUM 2006 DOĞUMLU ÇOCUKLARIM PSİKOLOK GÖRÜŞMESİDE VE MAHKEMEDE BENİ İSTEDİKLERİNİ SÖYLEMELERİNE RAĞMEN PSİKOLOKUN BABASININ MADDİ GÜCÜNDEN ETKİ ALTINDA OLDUKLARI İÇİN SÖYLEDİKLERİNİN DİKKATE ALINAMAYACAĞINI SÖYLEDİĞİNDEN HAKİM BOŞADI AMA VELAYETLERİNİ ANNEYE VERDİ BEN ÇOCUKLARIMA DAHA İYİ İLGİLENİPİBAKACAĞIMDAN ÇOCUKLARIMI YANIMDA İSTİYORUM ÇOCUKLARIMLA SÜREKLİ GÖRÜŞÜYORUM HALA BENİMLE YAŞAMAK İSTİYORULAR ANNE PSİKİLOJİK SORUNLU İNATCI( HER HANGİBİR RAPORU YOK BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM) İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORUM İKNA OLURSA HERHANGİBİR DAVA OLMADAN MAHKEMEYE DİLEKÇE VEREREKTEN İKİ TARAFIN RIZASIYLA VELAYETİ ALABİLİRMİYİM. SÜRECİ NASIL KISALTABİLİRİM. BANA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.
  VERECEĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILAR….

 2. Merhaba,

  Eşimle 8 ay önce anlaşmalı olarak boşandık. Bu evlilikten ortak çocuğumuz olan 3,5 yaşındaki oğlumun yaşı itibariyle velayetinin annesinde kalmasını anlaşma tutanağımıza ben yazdırdım ve mahkemede doğruladım. Dolayısiyle velayeti de şu an mahkeme kararıyla annesine verildi. Size ricaen sorularım şunlar;
  1. Erkek çocuğunun yetişme çağına girdikten sonra (6 yaş sonrası) cinsel gelişiminde babasıyla yaşamasının daha doğru olacağı üzere son yıllarda mahkeme kararları olduğunu duyuyorum(Avrupadaki mahkemelerin son yıllarda bu tür kararlarına paralel, yerel mahkemelerinde bu yönde kararlar verdiği) böyle bir şeyin doğruluğu nedir?
  2. Çocuğumun velayetinin değiştirilmesi davası için tasarladığım okul çağı başlangıç sıralarında (6-7 yaş) benimle kalma isteğine yönelik mahkemedeki ifadeleri ne derece etkili olur?
  3. Anne ile babanın arasındaki tahsil farkı, ekonomik durum(sabit gelir düzeyi, gayrımenkul vb.), annenin sabit bir gelire sahip olmayan bir mesleğe(bayan kuaför dükkan işletmecisi), babanın ise memur olması gibi sebepler ne derecede etkili olabilir?
  4. Evlilik esnasında verilmiş bir uzaklaştırma kararı velayet davasını kötü etkileyebilir mi?
  5. Boşanma kararında da yer alan çocuğun sağlık durumundan velayet sahibinin düzenli bilgi verilmesi gibi bazı şartların yerine getirilmemesi gibi ihlallerin davaya etkisi olabilir mi?
  6. Velayet sahibi annenin çocuğuyla olan iletişimin bozuk olduğuna dair tanıkların ifadelerinin etkisi olur mu?
  7. Annenin psikolojik rahatsızlıkları olduğu kanısıyla bu yönde tarafsız bir sağlık kuruluşundan rapor isteme hakkı var mıdır? Çıkacak olumsuz bir rapor velayetin değişmesine direk etki eder mi?
  8. Annenin çocuğuyla tek iletişim kurduğu zaman olan kreş sonrası hafta içi akşam vakitlerinde(Her haftasonu 2 gün babada kalıyor) sık sık dışarıda arkadaşları vs. ile vakit geçirmesinin etkisi ne olur? Bunu delillendirmek için bir özel dedektif tutulmasının aile hukukunda yeri var mıdır?
  9. Babanın düzenli bir hayat sürme isteğini belirtme amacıyla velayet davasından önce evlenmesi mahkemeyi olumlu yönde etkiler mi?
  10. Velayet davasının baba yönünde değişmesinin akabinde babanın çocukla birlikte şehir veya ülke değiştirmesi velayetin tekrar anneye verilmesine yol açar mı?

  Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top