Son Dakika
Velayet Neye Göre Belirlenir?

Velayet Neye Göre Belirlenir?

Velayet Neye Göre Belirlenir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanmanın eşler arasında psikolojik sıkıntılara gebe olan bir süreci kapsadığı gerçektir. Ancak boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri daha kırıcı ve çocukların yaşamlarının rayından çıkmasına sebep olan bir durum olabilir. Çünkü ailenin çocuklarının büyümesi için verdikleri sevgi dolu ikili mücadelenin artık tesis edilmesinin mümkün olmadığı gerekçesiyle ayrıldıklarından, çocukları için verilen analı, babalı bakım mücadelesi de sona eriyor. Çocuklarında küçük yaşlarda sağlıklı birer birey olarak yetişmelerinde ailenin önemi sosyologlar, psikologlar tarafından her zaman söylenmektedir. Ama aileler içerisindeki anlaşmazlıklar ve kavgalar çocukların psikolojisini daha fazla tahrif edebileceğinden ayrılık kararının alınması isabetli bir davranış olarak görülebilir. Boşandıktan sonra çocukların velayet hakkının daha huzurlu yaşayacakları, ekonomik ve sosyal açıdan daha mutlu olacakları kişiye verilmesinin sebebi de, psikolojik olarak yaşayacakları tahrifatı en aza indirmektir.

Velayet davası boşanma esnasında görülebileceği gibi, boşanma davasından sonra ayrı olarak da görülmektedir. Ancak burada çocuğun iyi bakılmadığına dair karşı tarafın şüphelerin olması şartı vardır. Eğer eş, çocuklarına eşi tarafından sağlanan hayatın iyi olmadığını düşünüyorsa, velayet davası açma hakkı vardır.

Velayet davası kararı neye göre verilir?

Çocuğun velayetini verme konusunda iki yol izlenir. Eğer çocuk bebeklik dönemindeyse, hakim tarafından takdir yetkisi anne tarafınca kullanılarak, çocuğun vekaleti anneye verilir. Çünkü bebeklik dönemi, anne sevgi ve şefkatinin gösterilmesi gereken bir döneme tekabül etmektedir. İkinci olarak ise çocuğun konuşabilir durumda olmasıdır. Bu durumda sosyal hizmet uzmanları tarafından çocukla konuşulur. Bu kısımda önemli olan çocuğun hangi şarlar altında yaşamak istediğidir. Çocuğa ait bir odanın olup, olmayacağı, arkadaş çevresi, yaşayacağı yerin okula olan uzaklığı, kalacağı yerdeki insanların ona karşı bakışları, yakınlık dereceleri gibi durumlar bilirkişi tarafından hazırlanan raporla mahkemeye sunulur. Burada bilinmesi gereken durum mahkemenin raporun sonuçlarına göre hareket etme zorunluluğunun olmamasıdır.

Çocuğun velayetinde izlenen yolun boşanmadan sonra yaşayabileceği psikolojik tahribatı en aza indirme şeklinde izlendiği görülmektedir. Eğer çocuk için alıştığı çevresinden ayrı bir muhit, il veya ülke söz konusu olacaksa, bu durum boşanmanın etkilerini daha da arttıracaktır. Bu nedenle çocukların yaşadığı çevre ve arkadaşlarının, okulunun bulunduğu yerde sevdikleri insanlar arasında yaşaması sağlanır. Duruma göre bu anne yanında veya baba yanında kalmasını belirler. Bu konuda anne ve babanın da bilinçli ve doğru hareket etmesi gerekir. Çocuklarının en mutlu olacağı yerde yaşamasının temin etmek için çalışmalılardır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top