Son Dakika
Velayet Davasında Belirleyici Unsurlar

Velayet Davasında Belirleyici Unsurlar

Velayet Davasında Belirleyici Unsurlar
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Ailenin dağılmasından sonra çocukların durumunun değerlendirilmesi, boşanma psikolojisinden çocuğun en az şekilde etkilenmesi çerçevesi içerisinde yürütülür. Velayet davası ile ilgili olarak eşler birbirleriyle anlaşamadıkları zaman hakim anne ve babanın özellikleri, boşanmada davasındaki kusurlarını, çocuğun özellikleri ve çevresini değerlendirilerek verilir. Boşanma davasının ardından görülecek velayet davası, hakimin ara kararıyla başlayabilir. Hakim bu kararla çocuğunun dava süresince anne veya babasında kalmasına, yakın akrabasının yanında kalmasına karar verebilir.

Çocuk bebeklik dönemini yaşıyorsa, annesinin yanında kalması hakim tarafından verilen karardır. Çünkü bebeğin anne sevgi ve şefkatine ihtiyaç duyması, bu kararın verilmesinde temek sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuğun konuşabilecek yaşta olması halinde sosyal aile uzmanları tarafından kendisiyle mülakatlar gerçekleşir ve çocuk dinlenir. Çocuğun nerede kalmak istediği, çevresinin nerede bulunduğu, okul durumu ve arkadaşlarından ayrılmaması gerektiği gibi durumlar tespit edilerek, rapor halinde hakime sunulur. Hakim raporu tavsiye eşeklide değerlendirir. Rapora bağlı kalmadan da bir kara verebilir.

Boşanma davasında velayet, çocuğun boşanma davasının psikolojik durumunu daha az zararlı şekilde atlatmasına yardımcı olacak şekilde ayarlanır. Annesinin yanında daha mutlu ve ekonomik açıdan iyi yaşayacaksa çocuk, annesine, aynı şekilde babasının yanında mutlu olacaksa çocuk babasına bırakılır. Eğer taraflardan birisi velayet davasının sonucunda çocuğunun eşi tarafından iyi bakılmadığını düşünüyorsa,  karşı dava açarak, çocuğun velayetini üzerine alabilir.

Velayet davasının uzman velayet avukatı na danışılarak açılması, çocuğun iyi bakılmadığına dair kanıtların daha sağlam şekilde değerlendirilmesi açısından önemlidir. Çocuğun velayetini almak isteyen kişi, boşanmaya sebep olacak kusurları taşısa da, eşinin çocuğa iyi bakmadığını kanıtlaması durumunda, velayetini alabilir. Ancak bu süreçlerin iyi bir avukat aracılığıyla yürütülmesi, ince hukuki durumların da göz önüne alınması ve değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Dediğimiz gibi çocuğun velayeti hakim tarafından yapılan araştırma neticesinde belli olur. Eğer çocuğun kendisini nerede mutlu hissedeceği, okul durumu, arkadaş durumu gibi konular göz önüne alınır. Aile sosyal uzmanları tarafından çocukla konuşularak, rapor hazırlanır ve karar hakime sunulur. Hakim bu rapor çerçevesi içerisinde karar verebilir. Kendi kanaatini kullanabilir. Ancak çocuğun bebek olması durumunda velayeti anneye kesin olarak verilmektedir. Dediğimiz gibi bebeğin ayrı bir anne sevgi ve şefkatine ihtiyaç durması, bu kararın verilmesinde önemli bir sebeptir. Velayet davasının sonucundan memnun olmayan eş, herhangi bir şüphe durumunda çocuklarının velayetini üzerine almak için karşı dava açabilmektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. öncelikle bi sosyal hizmet uzmanı olarak yazılarınızı okudum, ancak aile mahkemesindee çalışan bir sosyal hizmet uzmanı olarak teknik terimleri daha özenli ve anlamlı bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. Sosyal Aile Uzmanı ya da Aile Sosyal Hizmet Uzmanı gibi kavramlar alanımızda yer almamaktadır. lütfen mesleki terimler kullanırken daha dikkatli olmanızı öneririm.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top