Son Dakika
Velayet Davasında Belirleyici Unsurlar

Velayet Davasında Belirleyici Unsurlar

Velayet Davasında Belirleyici Unsurlar
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Toplumun önemli öğesi durumunda olan ailelerin dağılmaması adına gerek kanunlar nezdinde yapılan düzenlemeler gerekse, kanunlar çerçevesinde bakanlık tarafından yapılan hizmetler, aileyi bir araya getiren bireylerin ülke için bir değer ifade etmesidir. Bunun yanında aile içerisinde bireylerin mutluluğunun sağlanması da gerekli olan milli hedefin gerçekleşmesi için bir şarttır. Ancak tüm yapılan çalışmalara rağmen ailelerin dağılmasının önüne geçilememektedir. Mutluluk bir gerçek olduğu gibi, mutsuzlukta bir vakıa olup, boşanmalar her zaman gerçekleşecektir. Bu durumdan önemli bir şekilde etkilenen çocukların hususu da, kanunlar nezdinde düzenlemeye tabi tutularak, onların en az bedensel ve ruhsal zarara uğrayacakları şekilde düzenlenmektedir.

Velayet davası, boşanma davası ardından hemen görülebilmektedir. Hakim ara bir karar imza atarak, dava sonuçlanıncaya kadar çocuğun nerede kalacağını belirlemektedir. Velayet davası sırasında, hakimin takdir yetkisi geniş bir mecrada kendisine sunulmuştur. Hakim, tüm şartları değerlendirerek, çocuk veya çocuklar için gerekli olan en iyi ikametgahı belirlemektedir. Bunu yaparken kardeşlerin ayrılmaması esas almaktadır. Kardeşlerden birinin babaya, diğerinin ise anneye verilmesi gibi bir durum asla yoktur. Çocuğun velayetini belirleyici unsurlar, çocukların boşanmadan en az etkilenecekleri şekilde düzenlenir. Bunu n için hakim, çocuğun okulu, arkadaşları, yakın akrabaları, yaşam standardı gibi çeşitleri kategorilerde ince araştırmalar ve tespitler yapmaktadır. Eğer çocuk bebeklik dönemini yaşıyorsa, velayet hakkı anne şefkatine ihtiyaç duyduğu için anneye verilmektedir.

Çocuğun velayeti belirlenirken çocuğun anne ve babasının ayrılmasından meydana gelecek yıpranmaya artı bir yıpranma yaşamayacağı şekilde gerçekleşir. Yani çocuk için anne ve babasının ayrılmasından sonra, diğer sevdikleriyle ayrılmaması, okul çevresi ve arkadaşlarından ayrılmaması şeklinde belirlenir. Eğer çocuk konuşacak yaşta ise aile sosyal uzmanları tarafından kendisiyle görüşülür ve kendi kararı dinlenir. En çok sevdiği kişiler, okul çevresi ve arkadaşları kendisine sorulur. Hazırlanan rapor hakime takdim edilir. Hakimi raporu göz önüne alarak davayı sonlandırabileceği gibi, kendi takdir yetkisini rapora bağlı kalmadan da kullanabilir.

Çocuğun velayetini kim alır?

Bu sorunun cevabını vermek güçtür. Dediğimiz gibi bebeklik dönemini yaşayan çocuğun velayeti annesine verilmektedir. Ancak ilkokul dönemini yaşayan çocuklar için durum, hakim tarafından yapılan bazı incelemeler sonucunda gerçekleşir. Çocukla sosyal aile uzmanları tarafından konuşulur ve rapor hazırlanır. Bu rapor önemli bir belirleyici olabilir ancak hakim kendi takdir yetkisini de kullanabilmektedir. Bunu yaparken çocuğun sevdiği çevreden ayrılmaması, sosyo-ekonomik yaşamının kaliteli olması gibi kriterlere dikkat eder. Bu gibi belirleyici sebeplerin kimin lehine olacağını bilemeyeceğimizden çocuğu velayetini kim alır? Sualine net cevap veremiyoruz.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. merhaba iki çocuğum var. biri dört yasını tamamladı diğeri ise 22 aylık. anneleri her gün hal hatır sormakta arayıp durmaktadır.
    ben çocuklarımın yanında sigara bile içmeye haya eder asla da içmedim. elime fotoğraflar geldi. çocuklarımın oldugu alkol ve sigara bulunan yarı çıplak erkek kadın ve annelerinin oldugu denizin kenarında cekilmiş resimde küçük oğlum sigara paketi ile oyun oynamakta annelerinin ve diğerlerinin elinde alkol bulunmaktadır. tanımadığım aileden olmayan bu insanların çocuklarımın gelişimine olumsuz örnek oldugunu düşünüyorum
    yine elimde ki video kaydında buyuk oğlumun nenesi tarafında dövüldüğüne dair iki ayrı video bulunmakta ve bunu bana çekinerek anlatmaktadır.
    olayı anlatırken ayaklarınını oynatmakta yüzünde korku ve öfke vardi

    karşı tarafın çocuklarıma anti sosyal ve ahlaksız ortam sunduguna şahit oldugumu düşünüyorum bu yüzden velayetin değiştirmek ve kendime almak için dava acmak istiyorum. görüşlerinizi bekliyoru saygılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top