Son Dakika
Velayet Davası
Velayet Davası

Velayet Davası

Velayet Davası
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davalarında karşılaşılacak en önemli unsur, eşlerin sahip oldukları çocukların velayetinin kimde olacağı sorunudur. Çocukların kırılgan bir yapıya sahip olması bu kararın dikkatli bir şekilde verilmesi anlamına gelmektedir. Özellikle de çocuklar küçük yaşlarda veya ergenlik döneminde olması durumunda psikolojik olarak süreçten oldukça etkilenmektedirler. Bir de eşlerin çekişmeli boşanma sürecinde olmaları çocuklarda büyük bir baskıya neden olmakta ve çocuk anne veya babadan birisini seçme zorunluluğu hissetmektedir.

Velayet Davası

  Boşanma davalarında hakimler, boşanan eşlerin müşterek çocuklarının velayetinin kimde olacağına karar verirken, eşlerin sosyal, çevresel ve hukuki özelliklerine göre karar vermektedirler.. Velayet kararı verilirken uzman bilirkişi raporu göz önünde bulundurulur. Ara karar adı verilen ve boşanma süreci içerisinde çocuğun kim ile yaşayacağı kararını hakim tayin etmektedir.

Peki velayet davalarında hakimin kararını etkileyen unsurlar ne olmaktadır?

 Her anne, baba çocuğunu yanında ister fakat, hakimler çocuğun velayetinin kimde olacağı hususunda karar verirken, çocuğun menfaatlerini düşünerek karar vermektedir. Eğer çocuk bebek diyebileceğimiz kadar küçük ise anne şefkatine ihtiyacı olacağı kanısına varabileceği gibi babanın ikametkahı okuluna yakın olduğu için baba lehine karar da verebilmektedir. Yani burada asıl unsur önemli olan çocuğun maksimum fayda sağlayacağı ebeveyn ile yaşamasının sağlanmasıdır.

 Çocuğun konuşur durumda ve kendisini ifade edebilir şekilde olduğu durumlarda sosyal hizmetler uzmanları çocuğu dinlemekte ve bilirkişi raporunu mahkemeye sunmaktadır. Velayeti alacak olan ebeveynin kimler ile yaşayacağı, çocuğun onlar ile ilişkisi, çocuğun sosyal çevre ile ilişkisinde doğacak değişiklikler bilirkişi raporunda yer almaktadır. Burada bilirkişi raporu kesinlik belirtmemekte sadece hakimin kararına yardımcı olmaktadır. Unutulmamalıdır ki hakim bilirkişi raporuna bağlı kalmak zorunda değildir.

 Hakim velayet kararını verdikten sonra ise velayeti alamayan ebeveynin çocuk ile hangi zaman dilimlerinde iletişim kurabileceğini belirlemektedir.

 Anlaşmalı boşanma davası ve ya çekişmeli boşanma davası ile boşanan eşlerden herhangi birisi, boşanma yasal olarak gerçekleştirildikten sonra boşanmadan bağımsız olarak , çocuğun velayeti için velayet davası açabilmektedir. Boşanma davası sonucunda çocuğun velayetinin verildiği kişinin o gün ki şartlardan farklı bir hayat sürdüğünü ve çocuğun  o zamanki menfaatlerinde değişiklik olduğu kanısında olan eski eş tekrar velayet davası açabilmekte ve çocuğun velayetini alabilmektedir. Yani eğer velayet sahibi eski eşin çocuğa iyi bakmadığını düşünmekteyseniz. Tekrardan bir velayet davası açarak çocuğun velayetini mahkemeden talep edebilirsiniz.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Iyi aksamlar ben 24 yasinda bir anneyim dogma buyume almanyaliyim kizimida almanyada dogum etmistim fakat turkiyede evliyim, benim kizim 4 yasinda ve babasi onu benimle birlikte gondermedi kayinvalidemle birlik olup pasaportunu elimden aldilar, acaba dava acsam cocugumu alabilirmiyim.. Siddetli gecimsizlik yuzunden ben almanyaya gelmek zorunda kaldim cocugumu birakip beni kovdular cok caresizim lutfen bana bi cvp yollarmisiniz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top