Son Dakika
Velayet Davası Süreci

Velayet Davası Süreci

Velayet Davası Süreci
2 votes, 3.00 avg. rating (67% score)

Aile birliğinin devam edemeyeceğine eşler karar verdiklerinde kanunların kendilerine verdikleri boşanma hakkından yararlanarak, resmi olarak yollarını ayırabilirler. Evliliğin devamını sağlayan duyguların ortadan kalkmış olması, resmi olarak da yolların ayrılmasını gerekli kılar. Kanunlarda düzenlenen ayrılık ilkeleri çerçevesi içerisinde gerekli tedbirler alınarak ayrılma işlemi sonuçlandırılır. Eğer evlilik anlaşmalı boşanma davasının neticesinde sonlandırılmışsa, taraflar çocuklarının velayeti konusunda da anlaşmaya varmış oluyorlar. Ancak çekişmeli boşanmaların yaşandığı davalarda, çocukların velayeti hususu, boşanma davasının süresinin uzamasına sebep olmaktadır.

Velayet davası, boşanma davasının görüldüğü anda zabıtlara girerek görülebilmektedir. Boşanma davasının görüldüğü sırada hakim ara bir karara imza atarak çocukların kimde kalacağına dair bir hüküm verebilir. Bu kişi anne veya baba olabileceği gibi üçüncü bir şahısta olabilmektedir. Velayet davası, boşanmanın gerçekleşmesinden sonra da açılabilmektedir. Velayet davası açacak olan taraf, eşinin çocuğa bakamayacağı gibi bir takım nedenlere bağlı olarak davayı açmalıdır. Velayet davası avukatı tarafından hazırlanacak olan dilekçede ilgili dava sebepleri yer alacaktır.

Velayet Davası Süreci

Çocuğun velayetini alma konusunda hakimin verdiği karar kesin bir karar değildir. Değişen şartlara göre hakimin kararına itiraz mahiyetinde karşı bir velayet davası açma hakkı her zaman çocuğun velayetini almak isteyen eşte saklıdır. Hakim çocuğun velayetini kime vereceğini kararlaştırırken dikkat edeceği hususlar vardır. Bu hususlar içerisinde çocuğun ekonomik ve sosyal durumunun daha iyi olacağı bir yerde kalması, arkadaşlarından ve okul çevresinden ayrılmaması gibi teferruatlı bir yol izlenir. Eğer çocuk konuşabilecek yaşta ise, kendisiyle konuşulur ve düşüncelerine başvurulur. Aile sosyal uzmanlarının hazırladığı bir rapor, hakime sunulur. Bu rapor çerçevesi içerisinde hakim kendi kararını belirler. Rapor hakim için kesin bir sonuç ifade etmez. Takdir yetkisini kullanarak hakim çocuğun kimde kalacağına karar verir.

Boşanma avukatı aracılığıyla velayet davasının kontrol edilmesi çok önemlidir. Çocuğun velayetini alan eş, iştirak nafakası gibi haklarını boşanma avukatı vesilesiyle elde edebilir. Bu nedenle boşanma ve velayet davalarında deneyimli bir avukat aracılığıyla davalarda bulunmak, sonuçların daha iyi olmasını doğuracaktır. Çocuğun velayetini alma konusunda hakimin verdiği karar ve belirlediği şartlar kesin bir hüküm içermez. Dediğimiz gibi değişen şartlar muvacehesinde velayeti alan tarafın ekonomik ve sosyal açıdan çocuğa iyi şartlar sunmaması, kötü bir hayat yaşaması, alkol ve benzeri kötü alışkanlıklara muttali olması gibi gelişmeler nedeniyle, velayet davası yeniden açılabilir.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhaba,ben 5 yıllık evliyim ancak evliliğim boyunca şiddet hakaret tehdit aşagilanma evde huzursuzluk yasamaktaydim.08/08/2015 tarihinde 4 yaşındaki oğlumu alma fırsatım olmadan eski işyerinde beraber çalıştığımız erkek arkadaşımın yardımıyla evi terk ettim.suanda o erkek arkadaşımla yaşıyorum.ancak 17/08/2015 tarihinde kütahya merkezden bosanma davami açtım.2aydir o erkek arkadsimla yaşıyorum çocuğun velayetini alabilirmiyim.bundan sonra kutahyanin bir köyünde yasiyor olucam.babası baska bir şehirde yasicagini velayetinide istemememi söylüyor.hakim bu hususta 4yasindaki bir çocuğun ekonomik koşullarına bakarmi.ben evliligim boyunca bi anne olarak cocugumla herzaman ilgilenen ve ahlaki yönden olsun zeka gelişimi yönünden olsun bu zamana kadar verimli bir anne oldum.çocuk su anda halasında kaliyor babasi 1aydir yanina gitmio halasi calisio ve bosanmis kendi çocuğuna yeterince zaman ayiramio dedesi trafik kazasi geçirdi sağlık durumu elverişli degil bunun beraberinde 2.eşi yeşil rapor düzeyinde pskolojik ilaçlar kullanio baba çalışmak zorunda ama baba bana birakcan ben krese veya bakiciya vericem dio oglum okul istemio baska bi sehirde bi bakiciya guvenipte çocuğumu tanımadığım bir bakıcıya teslim etmek istemiyorum resmi olarak bosandigimda belirtmis oldgm erkek arkadasimla evleneceğim bu kisininde 5yasinda onceki eşinden bir oglu var ara ara babasinda kalıyor.yeni Kadın hakları yasasında kadın boşanma davasını açtığı tarihten itibaren istediği kişiyle yaşama hakkı varmış dogru mu?25/12/2015 tarihinde ilk mahkememiz var velayetini bu doğrultuda istediğim taktirde oglumu alabilme şansım olurmu?Bilgilendirirseniz sevinirim.İyi çalışmalar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top