Son Dakika
Velayet Davası Nasıl Açılır

Velayet Davası Nasıl Açılır

Velayet Davası Nasıl Açılır
2 votes, 3.50 avg. rating (74% score)

Evlilik birliğinin sürmesi durumunda velayet yasal olarak anne ve babada bulunmaktadır. Fakat kimi durumlarda evlilik birliği yasal olarak sonlandırılmış yani boşanma gerçekleşmiş olabilmektedir. Boşanma davalarının konularından birisi de çocukların velayetinin kimde olacağıdır. Velayet davası nasıl açılır diyen kişiler için boşanma sonrası velayetin değiştirilmesi için velayet davası açılması söz konusudur.

Dilerseniz öncelikle boşanma davasında velayetin nasıl belirlendiği üzerinde duralım. Boşanma davasında tarafların uzlaşma içerisinde olup olmaması velayet açısından kesinlikle uzlaşma doğrultusunda karar verileceği anlamı taşımamaktadır. Hakim çocuğun velayeti için karar verirken çocuğun menfaati doğrultusunda karar almaktadır. Burada çocuğun menfaatini kapsayan bir çok unsur bulunmaktadır. Örneğin çocuğun yaşının küçük olması, çocuğun anne şefkatine ihtiyaç duyabilecek yaşta olması, çocuğun eğitiminin kesintiye uğramaması, eğer çocuğun aklı eriyor ise çocuğun görüşleri… gibi pek çok unsur velayetin nasıl sonuçlanacağını etkilemektedir. Fakat temel faktör çocuğun menfaati olmaktadır. Çok nadir de olsa kimi zaman hakim çocuğu ne annesine ne de babasına vermeyebilir. Ebeveynlerin haysiyetsiz yaşam sürmeleri bu duruma örnek gösterilebilir. Fakat çoğu zaman velayet anne veya babadan birisine verilmektedir.

Boşanma davasına verilen velayet kararı kesin hüküm olmamaktadır. Yani ileride bir takım durumlar çocuğun menfaatini olumsuz etkilemesi durumunda açılacak velayetin değiştirilmesi davası ile velayet diğer ebeveyne verilebilmektedir.  Örneğin velayet sahibi bireyin evlenmesi tek başına velayetin değiştirilmesi için yeterli değildir. Fakat yeniden evlenen kişi velayetten doğan yükümlülüklerini aksatması durumunda velayetin değiştirilmesi adına dava açılabilmektedir.

Velayet davası nasıl açılır diyen bireyler için velayet davaları karmaşık bir yapıda olabilmektedir. Velayetin değiştirilmesi için dava açmak isteyen kişiler mahkemeye belirli gerekçeler sunmalı ve buna dair delil ortaya koymalıdırlar. Velayet davası açacak bireyler avukat tutmadan da bu işlemi gerçekleştirebilirler. Fakat dava sürecinde profesyonel olarak hukuk hizmeti almak olası hak kayıplarının da önüne geçebilmektedir. Bu nedenle mahkemede hak kaybı yaşamamak adına velayetin değiştirilmesi davası açacak olan bireylerin avukat tutmaları önerilmektedir. Avukat müvekkillerinin dava sürecinde en iyi şekilde savunulmasını sağlayarak davadan beklediği neticenin alınması için çaba sarf etmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top