Son Dakika
Vajinismus Boşanma Nedeni Sayılır mı?

Vajinismus Boşanma Nedeni Sayılır mı?

Vajinismus Boşanma Nedeni Sayılır mı?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Vajinismus hastalığı kadınların cinsel birleşme sırasında istemsiz şekilde kasılması ve ortaya çıkan endişe, kaygı, korku gibi durumlar ile birlikte cinsel ilişkinin yaşanmasının imkansız hale gelmesi şeklinde görülen bir hastalıktır. Vajinismus hastalığı çoğu zaman evlilik birliği içerisinde sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir.  Vajinismus hastalığının tedavi edilebilir boyutta olması ve kadının tedaviye yanaşmaması durumunda ise vajinismus nedeniyle boşanma gerçekleştirilebilmektedir.

Vajinismus nedeniyle boşanma sıklıkla boşanma davalarına konu olabilmektedir. Evlilik birliği içerisinde vajinismus nedeniyle cinsel birlikteliğin yaşanmaması , birlikte yaşama olgusunu zedeleyebilmekte  ya da evliliğin çekilemez duruma gelmesine neden olabilmektedir. Evlilik birliğinin temelden sarsılması halinde boşanma davası açılarak boşanma sebebi olarak vajinismus hastalığı gösterilebilir.

Evlilik birliği içerisinde cinselliğin makul bir süreden daha fazla süre yaşanmaması durumunda eşler açısından evlilik birliği sarsılabilmektedir. Bu durumda eşler boşanma davası açarak evlilik birliğinin yasal olarak sona erdirilmesini sağlayabilirler.

Daha önceki Yargıtay kararları incelendiğinde fiziksel ve psikolojik olarak sorun olmaması durumunda cinsel ilişkiden kaçınmanın evlilik birliğini temelden sarstığına ve boşanmak için cinsel birlikteliğin olmaması durumunun boşanma sebebi olarak kabul edildiği görülmektedir. Fakat vajinismus hastalığı daha farklı bir durumdur. Burada kadın sağlık açısından cinsel birlikteliğe girememektedir. Yargıtay ise vajinismus hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve kadının tedaviye yanaşmamasının evlilik birliğini sarsacağı yönünde hüküm vermiştir.

Vajinismus hastası kadının tedaviyi olmayı reddetmesi neticesinde eşi boşanma davası nedeni olarak vajinismus hastalığını gerekçe gösterebilmektedir. Vajinismus nedeniyle boşanma davası açacak bireylerin boşanma davası içerisinde etkin bir savunma yaparak boşanmadan doğabilecek hak kayıpları yaşamaması adına boşanma avukatı tutması bireye mutlak fayda sağlayacaktır.

Boşanma avukatı vajinismus nedeniyle boşanma davası açacak olan bireylerin zorlu boşanma süreci içerisinden bir an evvel kurtulması adına hukuki destek sağlamaktadır. Eşinden vajinismus nedeniyle boşanmak isteyen bireyler boşanma avukatı tutmak istemleri durumunda iyi bir araştırma yaparak uzman boşanma avukatı tarafından savunulurlar ise en kısa süre içerisinde boşanabilmektedirler.

Soru Sormak İçin Hemen Tıklayın!!

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top