Son Dakika
Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma

Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma

Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma
1 vote, 4.00 avg. rating (81% score)

Türkiye’de evlenip daha sonra yurtdışında yaşadığı dönemde yaşadığı ülkedeki mahkemelerce boşanma işlemi gerçekleştiren kişilerin bu boşanmaları ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletlerarası özel hukuk esasınca yabancı ülke kararlarının ülkemizde tanınması ve tenfiz edilmesi gerekir. Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin ülkemizde boşanma tanıma tenfiz davası açmaları şarttır. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda bireyler ülkemizde hala yasal olarak evli görüneceklerdir.
Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma davası açarak evliliğini sonlandırmış olan kişilerin bu süreçte merak ettiği konulardan birisi, açılması gereken boşanma tanıma tenfiz davası nerede açılacaktır? Boşanma tanıma tenfiz davası için ülkemizdeki yetkili mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Boşanma tanıma tenfiz davası açacak olan kişilerin Türkiye’de bir ikamet adreslerinin bulunmaması durumunda dava İstanbul, Ankara ya da İzmir kentlerimizden birisinde açılabilmektedir.

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin boşanma tanıma tenfiz davaları ile ilgili merak ettiği konulardan bir diğeri ise boşanma tanıma tenfiz davası süresi olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davası süresini belirleyen bir çok unsur vardır. Hangi ülkede boşanıldığı, boşanma tanıma tenfiz davasını hangi şehirde açacağı, boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması, boşanma tanıma tenfiz davası evraklarının hazırlanması gibi pek çok unsur boşanma tanıma tenfiz davası süresini belirlemektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında, Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştirmiş çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatına vekalet vermesi 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede boşanmanın ülkemizde tanınmasını sağlayabilmektedir. Diğer türlü bireylerin hukuki anlamda yetersiz oldukları düşünülürse boşanma tanıma tenfiz davası yıllarca sürebilmektedir.

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren Türk vatandaşlarının her ne kadar boşanma tanıma tenfiz davası avukatı tutmaları zorunlu olmasa bile, boşanmanın bir an evvel Türkiye’de tanınması adına bu süreci tanıma tenfiz avukatı ile yürütmeleri onlara mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top