Son Dakika
Türkiye’de Boşanma Davası Ücreti

Türkiye’de Boşanma Davası Ücreti

Türkiye’de Boşanma Davası Ücreti
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evlilik birliğinin temelden sarsılması ya da evliliğin daha fazla sürdürülebilir olmaması nedeni ile boşanma davası açmak isteyen kişilerin merak ettikleri konularından birisi de Türkiye’de boşanma davası ücreti olmaktadır.

Türkiye’de boşanma davası ücreti boşanma davalarının şekline , tutulacak avukatın uzmanlık dercesine ve dava açılacak aile mahkemelerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Boşanma davaları şekil olarak anlaşmalı boşanma  davası ya da çekişmeli boşanma davası olabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen bireyler çekişmeli boşanma davasına göre daha az ücret ödemektedirler. Boşanma davalarının hem kısa süre içerisinde çözülmesi hem de tanık dinleme , bilir kişi raporları gibi ekstra külfetlerinin olmaması Türkiye’de boşanma davası ücreti açısından çekişmeli boşanma davası ücretine göre daha düşük olmaktadır.

Çekişmeli boşanma davası ücreti Türkiye’de boşanma davası ücretleri düşünüldüğünde anlaşmalı boşanma davası ücreti ile kıyaslandığında daha fazla olmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları dava süresi olarak daha uzun sürmektedir. Bu nedenle avukat tutmak istiyorum diyen kişiler açısında avukatları daha yoran bir boşanma davası olduğu için avukatlar boşanma davası ücreti olarak çekişmeli boşanma davası ücretini daha yüksek tutmaktadırlar.

Türkiye’de boşanma davası ücreti düşünüldüğünde bunun iki farklı bölümden oluştuğunu söyleyebiliriz. Birincisi boşanma davası açmak için gereken dosya masrafları , ikincisi ise boşanma avukatı tutmak istiyorum dediğinizde boşanma avukatına ödemeniz gereken ücret olmaktadır. Genel olarak avukatlar boşanma davası dosya masrafları ile birlikte ücret belirlemektedir. Yani boşanma avukatı tutmak istiyorum dediğinizde ayrıca bir dosya masrafı ödemeniz gerekmemektedir.

Boşanma davası dosya masrafları davanın niteliğine göre farklılık gösterebilmektedir. Örneği dava sırasında tanık gösterme, bilir kişi raporu isteme gibi işlemler dosya masraflarını da arttırabilmektedir.

Türkiye’de boşanma davası ücreti için avukat tutulması durumunda boşanma davası avukatlık ücreti , boşanmak isteyen eşlerin yaşadıkları şehre göre farklılık göstermektedir. Her şehirde bulunan Barolar o ildeki baroya bağlı avukatların boşanma davası ücreti ile ilgili olarak öneri sayılabilecek bir ücret belirlemektedir. Bu ücretler kesin bir bağlayıcılığı olmamakla birlikte tamamen baronun avukatlık mesleği için belirlemiş olduğu bir ücret şeklidir. Baroların belirlemiş olduğu boşanma davası ücretleri de farklılık göstermektedir. İstanbul Barosu’nun belirlediği İstanbul’da boşanma davası avukatlık ücreti ile Ankara Barosu’nun belirlediği Ankara boşanma davası avukatlık ücreti arasında farklar olabilmektedir. Barolar bu ücretleri belirlerken şehrin pahalılığını da göz önünde bulundurduğunu düşünmekteyiz.

Türkiye’de boşanma davası ücreti ile ilgili olarak kesin bir rakam verilememekle birlikte boşanma davası ücretleri avukatlara, boşanma davasının açılacağı adliyeye ya da boşanma davasının şekline göre farklılık göstermektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top