Son Dakika
Terk Nedeniyle Boşanma Kapsamında Olmayan Durumlar

Terk Nedeniyle Boşanma Kapsamında Olmayan Durumlar

Terk Nedeniyle Boşanma Kapsamında Olmayan Durumlar
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Terk Nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından boşanmanın gerçekleşebilmesi için belirli koşulların oluşması gerekmektedir. Eşin terki sonucunda boşanma gerçekleşebilmesi için en az 6 ay eşlerin ortak yaşam kuramamış ve farklı yerlerde ikamet ediyor olmaları gerekmektedir. Terk etmenin üzerinden 4 ay geçtikten sonra terk eden eşin geri dönmesi için hakim ihtar gönderir. 2 ay içerisinde ihtara rağmen terk eden eş eve geri dönmez ise terk nedeniyle boşanma gerçekleşir. Terk nedeniyle boşanma en sık karşılaşılan boşanma sebepleri arasında yer almaktadır.

 

Terk nedeniyle boşanma kapsamında olmayan durumlar da mevcuttur. Taraflar eşin evi terk etmesi nedeniyle boşanma davası açmak istemeleri halinde bu durumlar terk nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilmemektedir. Terk nedeniyle açılacak boşanma davalarında da hakim esas unsur olarak ortak hayatın kurulmasının engellenmesi amacı olup olmadığını incelemektedir. Evden ayrılan eşin terk etme yani ortak hayatın kurulmasını engelleme gibi bir amacı yok ise terk nedeniyle boşanma gerçekleşmeyecektir.

 

Terk nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilmeyecek olan durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 

  • Eşin hastalığı nedeniyle tedavi görmesi sonucu hastanede kalması
  • Eşin askerlik hizmeti nedeniyle evden ayrılmış olması
  • Mesleği icabı tayin olması
  • Eğitim için farklı bir şehire gitmesi
  • İş seyahati nedeniyle evi terk etmesi

 

yukarıda saymış olduğumuz bir kaç örnekte evden ayrılan bireyin ortak yaşamı sona erdirme gibi bir amacı olmadığı için terk nedeniyle boşanma davası açılamamaktadır. Fakat yine örnek üzerinden giderek askerlik hizmetini yapmak için evden ayrılan bir kişinin askerlik hizmetini tamamlamasından sonra yine de eve dönmemesi ortak yaşamı sonlandırma amacı olarak değerlendirilmelidir. Bu noktada eşi tarafından terk edilen kişi terk nedeniyle boşanma davası açabilemektedir.

 

Eşin terk etmesi nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişilerin boşanma davasını açmaları gereken mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler eşleri ile birlikte son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine başvuru yapabilirler. Eşlerin 6 aydan daha uzun bir süre ayrı yaşamaları durumunda boşanma davası davalının bulunduğu yerde açılmalıdır. Boşanma davası açacak olan bireylerin bu süreçte boşanma avukatı tutmaları onların en kısa sürede evliliklerini noktalamalarının yanı sıra boşanmadan doğacak olan nafaka velayet mal paylaşımı ve tazminat gibi yasal haklarının da korunmasını sağlayacaktır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top