Son Dakika
Terk Nedeni ile Boşanma

Terk Nedeni ile Boşanma

Terk Nedeni ile Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma davasının hangi sebeplerden dolayı açılabileceği Türk Medeni Kanunu tarafından düzenlenmiştir. Bu sebepleri teşkil edenlerden birisi de, eşin evi terk etmesidir. Boşanma nedenleri arasında sayılan bu şartın bazı esasları da belirlenmiştir. Türk Medeni Kanununun eşin evi terk etmesi boşanma sebepleri arasından biri olarak görmesi için, hiçbir meşru sebep olmadan eşin evi terk etmesi lazımdır. Bu meşru sebeplerden kasıt, eğitim, iş, seyahat veya diğer sebeplerdir. Eşin evi ter etmesinin sebebi, evlilikten doğan bir takım yükümlülükleri yerine getirmek istemesi, bunların ret etmiş olmasıdır. Bu gibi sebeplerden dolayı eş ortak olan konuta dönmezse, bu dönmeme eylemi 4 ay sürer ve sonrasında hakim tarafından yapılan ihtarlarda sonuçsuz kalırsa, terk edilen eş, boşanma davası açabilmektedir.
Hakim tarafından yapılan ihtarın 2 ay içerisinde cevaplanması gerekir. Hakim iki ay dolmadıktan sonra davanın açılması yönünde karar veremez. İhtarda evi terk eden kişiye ortak konuta dönmediği takdirde ne gibi durumlarla karşılaşacağı anlatılmalı, bu durumlar ikaz niteliğinde kendisine iletilmelidir. Ayrıca ikazda ortak konutun adresi de bulunmalıdır. Hakimin evi terk eden kişiye ikaz mahiyetinde uyarıcı bir metin gönderebilmesi için, kişinin evi terk etmiş olmasının üzerinden 4 ay geçmesi gerekmektedir.
Eğer eş altı ay geçmeden eve dönmüşse, eşin evi terk etmesi boşanma sebepleri arasında zamansal yetersizlikten dolayı yer almaz. Altı ay geçmeden evine gelen kişi, bir daha evi terk ederse 6 aylık sürecin yeniden yaşanmasından sonra boşanma davası açılabilir. Eğer eşin evi ter etme sebepleri arasında meşru bir takım sebepler söz konusu ise, davanın açılma hakkı terk edilen eşe verilemez. Bu sebepleri şu şekilde sayabiliriz. Eğer kişi, eşini dövüyor, onu iradesi dışında bir eyleme sürüklüyorsa, aldatıyorsa, uyuşturucuya veya diğer maddelere bağımlı kılmaya çalışıyorsa. Bu gibi sebeplerden dolayı eşin evini terk etmiş olması, terk edilen kişiye dava açma hakkı vermez. Çünkü burada aile birlikteliğinin sürdürülebilir olmasına mani gerekçeler meydana çıkmıştır.
Eşinin evini terk etmesinden dolayı dava açılmasında ilk şart, terk edilenin kusursuz olmasıdır. Bundan başka terk edenin ortak evlilik sözleşmesinin gereklerini yerine getirmeyi ret etmesi, ayrılığı istemesinden dolayı olmalıdır. Gerekli 4 aylık zamandan sonra yapılacak ihtar, ihtar sonucunun 2 ay beklenilmesiyle tamamlanan 6 aylık süreç sonunda boşanma davasını açma hakkı, terk edilen eşe verilir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top