Son Dakika
Terk Edilme Nedeni ile Boşanma
Terk Edilme Nedeni ile Boşanma

Terk Edilme Nedeni ile Boşanma

Terk Edilme Nedeni ile Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

       Birlikte yaşamak evlilik birliğinin devam etmesi için olmazsa olmaz bir özelliktir. Evlilikte en temel unsur birlikte yaşama olgusudur. Geçerli bir sebep olmadan evini ayırmak eşler için haklı bir boşanma gerekçesidir. Eşler boşanma sebebi olarak ayrı yaşamayı delil olarak mahkemeye sunabilmektedir. Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen boşanma nedenlerinden birisi de terk edilme nedeni ile boşanmadır. Aile konutunun terk edilmesi sureti ile eşler boşanma davası açmaya hak kazanmaktadırlar. Diğer şekli ile eşi eve almama da boşanma nedeni olabilmektedir. Eve alınmayan eş boşanma davası açabilmektedir. Boşanma davası açabilmek için belirli şartlar gerekmektedir. Geçerli bir ihtara ragmen eve geri dönmeyen eşler terk edilme nedeni ile boşanma davasına maruz kalmaktadırlar.

Terk Edilme Nedeni ile Boşanma

       Evin terk edilmesi geçerli bir sebebe dayanmalıdır. Bu sebebe örnek gösterilmek gerekirse; kişinin eşinden şiddet görmesi nedeni ile evi terk etmesi durumunda o eşe ihtarname gönderilmesine gerek görülmemektedir. Yani eşin evi terk etmiş olarak sayılması için , evlilik birliğinin yüklediği sorumlulukları yerine getirmeme amacı ile evin terk edilmiş olması gerekmektedir. Bu terk edişe dair, eşe ihtarname göndermek için en az  6 aylık bir süre geçmesi gerekmektedir. 6 aylık süreçte kesintisiz olarak eve dönmeyen bireye ihtarname gönderilmektedir. Terk edilen eş . aydan itibaren aile konutunun bulunduğu yerdeki mahkemelere başvurarak eşe ihtarname gönderilmesini talep edebilir. Gönderilen ihtarnamede, terk eden kişinin 2 ay içerisinde eve dönmesi gerektiği aksi durumda eşin terk nedeni ile boşanma davası açabileceği  ve maddi ve manevi olarak sonuçlarına katlanması gerektiği bilgisi verilmektedir. 2 ay içerisinde terk eden eşin eve dönmemesi durumunda açılacak boşanma davasında, haki başka bir sebebe gerek görmeden evlilik birliğini sonlandırabilmektedir. Eşin terke zorlanması da bu hususda değerlendirilmektedir. Eşlerden birisi diğer eşi , evi terk etmesi yönünde baskılaması durumunda ya da eve almaması durumunda da söz konusu uygulama terk etmeye zorlayan eş için uygulanmaktadır.

Terk Edilme Nedeni ile Boşanma davası açacak olan bireylerin bu süreçte hukuki prosedürleri doğru takip etmeleri oldukça önemlidir. Boşanma davalarının doğru yönetilememesi davanın reddine neden olacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top