Son Dakika
Tek Taraflı Boşanma Davası

Tek Taraflı Boşanma Davası

Tek Taraflı Boşanma Davası
19 votes, 3.26 avg. rating (66% score)

Evlilik içerisindeki kimi tutum ve davranışlar nedeniyle eşlerden birisi evliliği sürdürmek istemeyebilir. Bu durumda yapılması gereken tek taraflı boşanma davası açılması olacaktır. Tek tarafları boşanma davası hukuki anlamıyla çekişmeli boşanma olarak adlandırılır. Eşlerden birisinin boşanmak istememesi ya da her iki eş de boşanmak istese dahi boşanmanın maddi manevi sonuçlarından herhangi birisinde uzlaşamamaları durumunda tek taraflı boşanma davası açılır. Bu yazımızda tek taraflı boşanma davası olarak anılan ve hukuki karşılığı çekişmeli boşanma olan boşanma davası türü hakkında bilgiler vereceğiz.

Tek Taraflı Boşanma için Ne Gerekir?

Tek taraflı boşanma davası açacak olan kişinin, mutlaka haklı bir boşanma sebebine sahip olması gerekir. Medeni Kanun hangi hallerde boşanma gerçekleşeceğini özel ve genel boşanma nedenleri olarak belirtmiştir. Kanunda belirtilmiş boşanma sebeplerinden herhangi birisine sahip olmayan kişinin açacağı dava reddedilir. O yüzden bu konuda hukuki bilgiye ihtiyaç vardır. Tek taraflı boşanmalarda davayı açan kişinin ispat yükümlülüğü bulunur. Örnek vermek gerekirse “aldatma nedeniyle boşanma” davası açan kişi, eşinin kendisini aldattığını birtakım delillerle ispatlamak zorundadır. Bu deliller, tanık beyanları olabileceği gibi farklı argümanlar da olabilir. Açılacak davada ispat yapılamaz ise, dava reddedilir ve davayı açan kişi yeniden aldatma nedeniyle boşanma davası açabilmek için 3 yıl beklemek zorundadır.

Tek Taraflı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Tek taraflı boşanma için, davayı açmak isteyen birey yetkili mahkemeye bir çekişmeli boşanma dilekçesi ile başvuru yapmalıdır. Burada bilinmesi gerekir ki tek taraflı boşanma davası istenilen yerde açılamaz. Bunun için yetkili mahkemenin doğru belirlenmiş olması gerekir. Boşanma davasının nerede açılması gerektiğini “boşanma davası nerede açılır” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Çekişmeli boşanma dilekçesi ile yapılacak olan başvuru sonucu, tek taraflı boşanma davası açılır. Davanın açılmasından ziyade bu davanın yürütülmesi daha önemli bir husustur. Burada davacının gerekli prosedürleri yerine getirebilmesi noktasında hata yapmaması gerekir. Dava dilekçesinin hazırlanması, öne sürülecek hukuki sebebin doğru belirlenmesi, cevap dilekçeleri, tanık listesinin sunulması, delil listesi sunma gibi bir çok karmaşık işlem üzerinde yapılacak hatalar tek taraflı boşanma davasının süresini uzatmakla birlikte hak kaybı yaşanmasına ya da davanın reddine sebep olabilmektedir.

Eşlerden Birisi Boşanmak İstemezse Hakim Boşar Mı?

Boşanmanın gerçekleşebilmesi için tek taraflı boşanma davası açan kişinin öne sürdüğü boşanma sebebinin ispatı gerekir. Davacı, 4721 sayılı Medeni Kanun’da belirlenmiş hukuki sebeplerinden birisine sahipse ve bu sebebi davada ispat ederse boşanma gerçekleşir. Davalının bu süreçte karşı dava açarak kendi savı üzerinden davayı yürütmesi ya da eşinin öne sürdüğü nedenin gerçeği yansıtmadığı yönünde savunma yapmalıdır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top