Son Dakika
Tek Celsede Boşanmak Ne Kadar Sürer?

Tek Celsede Boşanmak Ne Kadar Sürer?

Tek Celsede Boşanmak Ne Kadar Sürer?
4 votes, 2.50 avg. rating (56% score)

Boşanma eşlerin evlilik birliğini daha fazla sürdürmek istememesi nedeniyle ayrılmaları anlamına gelmektedir. Eşlerin yasal olarak ayrılabilmeleri için boşanma davası açmaları zorunludur. Boşanma davası açmadan eşlerin ayrılması mümkün değildir. Kimi zaman evlilik birliğinin çekilmez hale gelmesi eşlerin en çabuk şekilde, tek celsede boşanmak istemelerine neden olur. Tek celsede boşanmak ne kadar sürer diyen kişiler için öncelikle tek celsede boşanma kavramını açıklamamız gerekmektedir.

Tek Celsede Boşanmak Ne Kadar Sürer?

Tek celsede boşanma eşlerin açtıkları boşanma davasının tek oturum içerisinde yani aldıkları mahkeme günü neticesinde boşanma kararı verilmesi anlamına gelmektedir. Tek celsede boşanmak istiyorum diyen bireyler açısından tek celsede boşanma işlemi gerçekleştirmek zor bir süreç olabilmektedir.

Öncelikle eşlerin tek celsede boşanma gerçekleştirebilmeleri, boşanma hakkındaki konularda uzlaşma içerisinde olmaları ile ilgilidir. Eğer ki eşler boşanmayı ilgilendiren nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi konular üzerinde anlaşmışlar ise anlaşmalı boşanma davası açarak tek celsede boşanma işlemi gerçekleştirmeleri olasıdır. Tabi ki anlaşmalı boşanma davası açmak için tek şart eşlerin anlaşmış olmaları değildir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre eşlerin tek celsede boşanmak adına anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri belirli şartlara bağlanmıştır. Eşlerin anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri durumunda ancak anlaşmalı boşanma davası açılabilir.

Peki Tek Celsede Boşanmak İçin Gerekli Olan Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma şartları içerisinde ilk şart eşlerin en az bir yıl süre evli kalmış olmaları gerekir. Bir yıldan daha az süren evlilikler anlaşmalı boşanma davası açılarak sonlandırılamamaktadır. Anlaşmalı boşanma şartlarından ikincisi ise eşlerin üzerinde anlaşmaya vardıkları konuları içeren bir anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalamaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü önemlidir. Bu nedenle eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü imzalanması aşamasında uzman anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yapılacak olan bir hata tek celsede boşanmak ne kadar sürer diyen kişiler açısından tek celsede boşanma süresine etki etmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolünün hakim nezdinde kanaat oluşturmaması durumunda anlaşmalı boşanma davası reddedilebilir yada ileri bir tarihe ertelenebilir. Tek celsede boşanma süresi açısından bir hak kaybı yaşamamak adına eşlerin anlaşmalı boşanma avukatı tarafından anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamaları onlara mutlak fayda sağlayacaktır. Anlaşmalı boşanma şartlarından sonuncusu ise eşlerin anlaşmalı boşanma davası görülürken mahkeme salonunda hazır olmalarıdır. Bunun nedeni hakimin boşanma davası görülürken eşlerden protokol içerisinde beyan ettikleri konuları tekrar teyit etmesini istemesindendir.

Tek celsede boşanmak ne kadar sürer diyen bireyler açısından davanın açılacağı mahkemenin iş yoğunluğu tek celsede boşanma süresi açısından belirleyici olacak bir başka unsurdur. Bilindiği gibi eşlerin boşanma davası açmaları için ancak ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

 

Hakkında admin

4 yorum

  1. Tek Celsede Boşanmak Ne Kadar Sürer? ile ilgili siz yardımcı oluyormusunuz

  2. Tek Celsede Boşanmak Ne Kadar Sürer? çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

  3. Tek Celsede Boşanmak Ne Kadar Sürer? konusunda danışmak istiyorum

  4. boşanma davam cumartesi olacak size soru sorabilir miyim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top