Son Dakika
Tek Celsede Boşanmak İstiyorum

Tek Celsede Boşanmak İstiyorum

Tek Celsede Boşanmak İstiyorum
2 votes, 2.00 avg. rating (54% score)

Aile birlikteliğinin korunmasına dair kanunlar her geçen günkünden daha fazla ihtiyaçlara cevap verirken, ailevi bağları temelden sarsıcı bir takım nedenlerden dolayı bu koruyucu bağlar etkisiz kalabilmektedir. Boşanmanın beraberlikten daha iyi olduğu durumlar söz konusu olmaktadır. Medeni kanun bu durumları şu şekilde saymaktadır. Eşlerden birisinin herhangi bir sebepten ötürü akıl sağlığını kaybetmesi, zina, şiddet, yine eşlerden birinin haysiyetsiz bir yaşam sürmesi gibi nedenler, boşanmayı haklı kılacak önemli sebeplerdir.

Tek Celsede Boşanmak İstiyorum

Boşanmak isteyen kişilerin haklı sebeplere dayanarak boşanma davası açmaları, tek celsede boşanmak istiyorum diyenler için önemli bir hususu teşkil etmektedir. Tek cesede boşanmak istiyorum diyen kişiler, eğer ortak iradeye sahip bir şekilde yollarını ayırmayı düşünüyorlarsa, yapmaları gereken anlaşmalı boşanma davası açmalarıdır. Boşanma avukatı danışmanlığında gerçekleşecek anlaşma metni protokolü sayesinde mahkemenin ilk günü eşlerin saatinde ve zamanında mahkemede bulunmaları halinde tek celsede boşanmak istiyorum diyenlerin amaçları yerine gelmiş olacaktır. Anlaşmalı boşanma mahkemede çatışmalara ve karışıklıklara sebep olmadan yerine getirilen boşanmadır. Yani eşler, boşanmanın feri hususları etrafından herhangi bir çatışma yaşamazlar.

Anlaşmalı boşanmanın sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi adına, boşanma avukatı danışmanlığı nezdinde işlemlerin gerçekleşmesi gerekir. Şayet taraflar boşanmanın feri hususları hakkında yükümlü oldukları mükellefiyetler konusunda ve hakları konusunda bilinçli olmayabilirler. Bu nedenle boşanma avukatı nezdinde anlaşma metninin hazırlanması isabetli bir davranış olacaktır. Anlaşma metnin yer alacak olan çocukların velayeti hususu –varsa- mal ve mülk paylaşımı konusu, yoksulluk nafakası gibi durumlar karara bağlanır. Bu kararların eşler arasında ortak bir iradeyle yerine getirilmiş olması önemlidir. Hakim duruşma günü, ortak iradenin varlığıyla metnin hazırlandığını anlayacak şekilde sorular yöneltmektedir. Hakim, çocukların velayeti hususunda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Eğer çocuğun velayetine dair bir durumu hakim uygun görmezse metinde değişiklik yapma hakkı vardır. Aynı zamanda diğer hükümlerde de değişikliğe gitme hakkı vardır.

Tek celsede boşanmak istiyorum diyenlerin başvurması gereken anlaşmalı boşanmanın şartı eşlerin en az bir sene evli olmalarıdır. Bu zaman zarfını doldurmayan evlilerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri söz konusu değildir. Tek celsede boşanmak istiyorum diyenlerin başvurabileceği tek yol, anlaşmalı boşanmadır. Eğer kişi, sağlam bir nedene dayanmadan tek celsede boşanmak istiyorsa, bu durum mümkün değildir. Çekişmeli boşanmalarda duruma göre boşanma süresi, bir yılı bile aşabilmektedir. Boşanmanın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi adına bu nedenle boşanma avukatı nezdinde hareket edilmesi, boşanmaların en kısa zaman zarfında gerçekleşmesini sağlamak için doğru bir davranış olacaktır.

Hakkında admin

5 yorum

  1. Benim bir sorum olacak. Eğer işlerden yalnızca birisi boşanmak istiyorsa ve geçerli bir sebebi varsa, boşanma davasında bunu ispatlamakla yükümlü müdür, eğer ispatlayamıyorsa boşanma gerçekleşmez mi?

    • Öne sürülecek olan boşanma sebebi bu konuda önemlidir. Örneğin Zina(aldatma) nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından bu durumun suçüstü olmasına gerek olmayabilir. Aldatma şüphesi olması durumunda da hakim boşanma kararı alabilmektedir.

  2. Tek Celsede Boşanmak İstiyorum hakkında görüşebileceğim bir boşanma avukatı arıyorum

  3. Merhaba ismim Tek Celsede Boşanmak İstiyorum, evlilik bir yılını doldurmadan anlaşmalı boşanma yapamazmıyız?

  4. Benim . Taahhütü ihlal dan dolayı kesinleşmiş cezam var ve eşimde beni hem aldattı hemde boşanmak istiyor anlaşmalı boşanalım diyor ama davaya girersem tutuklanırım avukatla boşanmak istese m param yok ne olur bir yol gösterin bana

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top