Son Dakika
Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapılmalı?

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapılmalı?

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapılmalı?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Tek celsede boşanma, eşlerin boşanma süreci içerisinde tüm konularda uzlaşarak anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri ile mümkün olan bir boşanma türüdür. Tek celsede boşanmak isteyen kişilerin boşanma sürecinde eşleri ile her konuda mutabık olmaları durumunda açılacak olan anlaşmalı boşanma davasında tek celsede boşanma gerçekleştirmeleri sağlanabilmektedir. Fakat tek celsede boşanmak için ne yapmalı diye merak eden bireylerin öncelikle 4721 Sayılı Medeni Kanunda belirtilmiş olan anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri gerekir.

 

Peki Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma şartları tek celsede boşanma talep eden bireylerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için gerekli koşulları ifade eder. Medeni Kanun anlaşmalı boşanma şartlarını şu şekilde sıralamaktadır.

1- Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için eşlerin en az 1 yıl evli kalmış olmaları gerekir.

2- Anlaşmalı boşanma davası için eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda hem fikir olduklarını beyan ettikleri bir anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları gerekir.

3- Anlaşmalı boşanma davası duruşma gün ve saatinde mahkeme salonuna her iki eşinde gelmesi gerekir.

Tek celsede boşanmak için ne yapılmalı diyen kişilerin yukarıda belirtilen anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Bunun dışında hukuki prosedürlerin doğru ve etkin bir şekilde işletilmesi eşlere tek celsede boşanma olanası sağlayacaktır. O yüzden tek celsede boşanmak istiyorum diyen kişilerin boşanma avukatı tutmaları tek celsede boşanılması adına mutlak fayda sağlayacaktır.

Tutulacak olan boşanma avukatı ile anlaşmalı boşanma davası açılması neticesinde davanın açılacağı mahkemenin iş yüküne bağlı olarak eşlerin tek celsede boşanma işlemleri 10 gün ile 2 ay arasında değişen sürelerde sonlanabilmektedir. Boşanma avukatı müvekkillerinin tek celsede boşanma taleplerinin yerine getirilmesinin yanı sıra boşanmadan kaynaklanacak hak kayıplarının da önüne geçebilmektedir. Bilindiği gibi çocuğun velayeti, mal paylaşımı, tazminat ya da nafaka gibi boşanma konularında hak kaybı sıklıkla yaşanabilmektedir. O nedenle tutulacak olan boşanma avukatı hak kaybı yaşanmasının önüne geçecektir.

 

Hakkında admin

3 yorum

  1. Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapılmalı? konusunda danışmak istiyorum

  2. Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapılmalı? hakkında görüşebileceğim bir boşanma avukatı arıyorum

  3. Anlaşmalı olarak boşanmak istiyorum ama bi problem olursa ertelenir mi hangi hakları talep edebilirim acil cevap

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top