Son Dakika
Tehdit Nedeniyle Boşanma

Tehdit Nedeniyle Boşanma

Tehdit Nedeniyle Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilikleri belli bir süreden sonra çekilemez hale gelmesi, kanunlarda işaret edilen boşanma nedenleri kapsamınca değerlendirilerek, evlilik sonlandırılmaktadır. Boşanma nedenleri arasında Türk Medeni Kanunu, genel ve özel bir takım açıklamalar yapmıştır. Boşanma davalarının sayılan sebeplerden birisine isnat ettirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılması kabul edilmeyecektir. Söz konusu sebepler arasında özel olarak tart edilenler; akıl sağlığını taraflardan birinin kaybetmesi, zina, tehdit, haysiyetsiz yaşam sürme gibi nedenlerdir. Genel sebepler arasında sayılan ise, evlilik birliğini temelden sarsıcı sebeplerdir. Ancak boşanma davasının temelinin iyi oluşturulması, iddiadan ileri gidemeyecek sebeplere bağlanarak davanın açılmaması gerekmektedir. Bu durumda hakimin boşanma davasını reddetme hakkı vardır. Boşanma ile sonuçlanmayan her dava, 3 sene içerisinde tekrar edilemeyeceğinden, boşanmanın gerekçelerinin iyi bir şekilde ortaya konulabilmesi gerekmektedir.
Şantaj nedeniyle boşanma davalarında veya, tehdit nedeniyle boşanma davalarında iddiaların kanıtlanması, hakime sunulması önemlidir. Eğer kişilerden biri, şantaj ve tehdide maruz kalarak, yaşamından endişe ediyor ve aile olmanın anlamının kalmadığını düşünüyorsa, dava açma hakkı vardır. Dava açıldığı sırada hakim tarafından tehdidin durumuna göre bazı tedbirler alınmaktadır. Tehdit nedeniyle boşanma davası çekişmeli bir şekilde süreceğinden hakim davanın görülmesi sırasında mağdur olan kişinin bakım ve yaşam masraflarının karşılanması için tedbir nafakasına karar verebilmektedir. Hakim karşı tarafı yoksulluğa, nafakayı alan kişiyi de zenginliğe itmeyecek bir meblağda karar kılar. Çekişmeli boşanma davası sırasında nafakanın belirlenmesi içinde hakimden istek de bulunulabilir.
Korkutma nedeniyle boşanma davaları sırasında hakim bazı tedbirleri alarak, mağdur kişilerin koruma altına alınmasını sağlamaktadır. Boşanma davası olmasa dahi hakim, tehdide maruz kalan kişilerin korunması için bazı tedbirlerin alınmasını isteyebilmektedir. Öncelikle tehdit eden kişinin bir daha aynı eylemi gerçekleştirmemesi sağlanmaktadır. Müşterek olan konuttan kişinin tamamen uzaklaştırılması veya zamansal bir uzaklaştırmaya tabi tutulması sağlanmaktadır. Mağdur olan kişilerin yakın çevrelerine tehdit eden kişinin yaklaştırılması engellenmektedir. Çocuklarıyla yapacağı görüşmeler, refakatçi aracılığıyla mümkün kılınmaktadır. Eğer kişi, vazifesinden dolayı taşıdığı bir silah varsa dahi, bağlı olduğu kuruma silahını teslim etmesi istenmektedir.
Kişinin madde bağımlılığı varsa, kişi ailesinin yakınlarında bu maddeleri kullanması engellenmektedir. Eğer tedavi imkanı varsa kişiye, tedavi olanakları sunulmaktadır. Korkutma nedeniyle boşanma davaları sırasında hakim yukarıda saymış olduğumuz tedbirlerin uygulanmasını istemektedir. Boşanma gerçekleştiğinde de mağdur kişi, koruma altına alınmaktadır.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top