Son Dakika
Tedbir Nafakası Nedir?

Tedbir Nafakası Nedir?

Tedbir Nafakası Nedir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Her zaman ailenin bir arada mutlu ve mesut bir şekilde hayatlarını sürmeleri mümkün olmuyor. Kardeşler arasında bile çıkan husumetlerin, başka anne ve babadan doğan kimseler arasında çıkması doğal olsa bile, hayatlarını bir gayeye bağlı kılarak evlenmiş olan eşler arasında ki dayanışmanın daha sağlam olması gerekiyor. Eğer sağlam değilse bu, evlilikten beklenilen gayenin, evliliğin oturtulduğun temelin sağlam ve sağlıklı bir şekilde tesis edilmemesinden kaynaklıdır. Evliliklerin bozulmasını milletimizce kimse takdir etmese de, bir vakıa olan bu durumun yasalarla düzen altına alınması ve ayrılıklardan doğabilecek adaletsizliğin karşısına geçilmesi sağlanmaktadır. Bunu sağlayan 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer alan 197/2 ve 169. Maddelerince düzenlenmiş olan tedbir nafakasıdır.

Boşanma davasının hakimce daha karara bağlanmadığı süreçte, evlilikten kaynaklanan yükümlülüklerin eşler arasında yerine getirilmemesi, beraber hayatı paylaşmaya ara verilmesi halinde ve boşanma davası açılma sırasında, hak eden kimsenin mali yönden sıkıntı çekmemesi suretiyle evlilik birliğinin yeniden tesis edilmesi için düşünülmüş bir nafaka türüdür. Bu nafakanın verilmesinin sebebi ailenin geçimini sağlayan eşin, evlilikten doğan yükümlülükleri aksatmasından dolayı bakacak olduğu kimselerin maddi ve manevi zarar göreceğidir. Hakim bu durumun yaşanmaması adına, eşin bakmakla yükümlü olduğu kimselerin ihtiyaçlarını belirler. Mutfak masrafları, kira masrafları, çocukların masraflarının ne kadar olduğuna karar verip, tedbir nafakası bedeline karar verir. Her ay verilecek olan bu nafaka, karşı tarafı zengin etmeye yönelik bir bedel, ödeyecek olanı da fakirleştirmeye itecek bir meblağ asla olamaz.

Tedbir nafakası nasıl alınır?

Öncelikle boşanmak için gelen eşlerin durumlarına hakim bakar. Sosyo-ekonomik durumlarının tespit edilmesi için gerekirse hakim, tanıkların dinlenmesine veya polis araştırmasını öngörebilir. Burada tedbir nafakasının talep edilecek olan eşin kusurlu veya kusursuz olmasına dikkat edilmez. Boşanma süresince bakmakla yükümlü olan eşin vazifesini yerine getirmeme durumundan dolayı karşı tarafın yaşayabileceği maddi sıkıntıların giderilmesi önemlidir. Çocuklar içinde tedbir nafakası ayrı olarak talep edilebilir. Araştırmalar neticesinde tedbir nafakası isteminde bulunan eşin maddi durumunun iyi olduğu anlaşılırsa hakim, tedbir nafakası isteğini onaylamaz. Ancak aş, ortak olan çocuk için tedbir nafakası isteminde tekrar bulunabilir. Tedbir nafakasında karar kılınan meblağ, eğer şartların değişmesinden dolayı yeterli gelmiyorsa eş, nafaka bedelinin arttırılması için hakimden istekte bulunabilir. Hakimde değişen şartların doğruluğunu araştırmak suretiyle tedbir nafakası ödeneğinde değişikliğe gitme takdirini kullanabilir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top