Son Dakika
Tanıma ve Tenfiz Davası

Tanıma ve Tenfiz Davası

Tanıma ve Tenfiz Davası
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Tanıma ve tenfiz davasının ana sebebi yurt dışında yaşanan boşanma davasının ayrılıkla neticelenen sonucunun Türk makamlarınca da, tanınmasıdır. Boşanmanın Türkiye’de tanınması, boşanan kimsenin Türk yasalarında evlilikten sonraki haklarına sahip olması açısından önemlidir. Eğer yurt dışında boşanan kişi, Türkiye’de bunun tanınması için tanıma ve tenfiz davası açmazsa, kendisi kanunen evli gözükecektir. Bu da, Türkiye’de yeniden bir evlenme kararı verdiğinde, evli olduğu için yeniden evlenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Yurt dışında boşanma işlemlerinin Türk makamlarında tanınması için açılması gereken dava, ülkeler arası farklılıklardan dolayı olmaktadır. Boşanmadan sonra verilen icrai hükümlerin, yani çocukların vekaleti, mal ve mülk yönetimi, tazminat gibi meselelerin Türkiye’de de açığa kavuşturulmasıdır.

Boşanmanın Türkiye’de tanınması için ilgili kişinin evraklarını tamamlayarak, yetkili mercilere dilekçe ile başvurması gerekir. Bunu boşanma işleminin tamamlanmasının ardından en kısa vakitte yerine getirmesi, evrakların toparlanmasındaki kolaylık ve gecikmesi durumunda miras konusunda yaşayacağı muhtemel sıkıntıların yaşanmamasını sağlar. Yurt dışında boşanan kimsenin avukat aracılığıyla hangi belgeleri toplaması gerektiği konusunda yardım almalıdır. Eğer belgelerin eksik olması durumunda dava görülmesi zamansal açıdan sıkıntı yaşamaya sebep olabilir. Bu davanın görülebilmesi için gereken belgeler şunlardır:

  1. Yabancı mahkemeden alınan boşanma kararının aslı
  2. Yabancı mahkemece alınan boşanma kararının kesinleşmiş olduğuna dair şerh veya belge
  3. Yabancı mahkemece verilen boşanma kararının yeminli tercümanca noter tasdikli tercümesi
  4. Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  5. Avukata vekalet verilmesi halinde resimli boşanma vekaletnamesinin tamam olması gerekir. Aynı zamanda vekaletnamede yurt dışında gerçekleşen boşanma davasına dair, tanıma tenfiz davası açmaya yetki.

Eğer yurt dışında yaşayan kimse işlerinden dolayı Türkiye’ye gelebilme ihtimali yoksa, davanın görülmesi için anlaşmalı avukata vekalet verebilmektedir. Belgelerin avukata teslimi için de kişinin Türkiye’ye gelmesi mecburi değildir. Güvenilir bir kargo hizmetiyle belgeler vekaletinizi alan avukata ulaştırılabilir. Belgelerin temin edilmeden önce avukatın ayarlanması ve ilgili davaya yönelik hangi belgelerin, nerelerden temin edilmesi gerektiği konusunda bilgi alınmalıdır.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi belgelerin eksik olması durumunda davanın zamanı uzayacaktır.

Bunun dışında davanın süresi 1 veya 1,5 yıl kadar sürebilmektedir. Eğer boşanma durumu Amerika’da gerçekleşmişse, Türk mahkeme yetkililerinin Amerikan mahkemelerinden isteyecekleri bazı belge ve tebliğlerin taraflarına ulaşması, bir yıl kadar sürmektedir. Ancak bu süre Almanya gibi ülkelerde 5 ay zaman zarfında sonlanır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top