Son Dakika
Tanıma Tenfiz Davası
Tanıma Tenfiz Davası

Tanıma Tenfiz Davası

Tanıma Tenfiz Davası
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Türkiye dışında yaşayan ve evliliklerini sürdürmeme kararı alan eşlerin , evlilik birliğini bitirme amacı ile yaşadıkları ülkede boşanma davası açmaları ve boşanma işlemini gerçekleştirmeleri ile birlikte bu boşanma işleminde yurt dışındaki mahkemelerin vermiş oldukları kararın Türkiye’de tanınması ve icra edilebilir hükümlerin tenfizi istemi ile Türk mahkemelerinde açmış oldukları davalara tanıma-tenfiz davası adı verilmektedir.

 Tanıma Tenfiz Davası

 Günümüzde milyonlarca Türk vatandaşı çeşitli sebepler ile yurt dışında ikamet etmektedir. Yurt dışında yaşayan bu Türk vatandaşları bulundukları ülkede boşanma istemleri ile bulundukları ülkelerin mahkemelerine başvurmaktadır. Yurt dışında boşanma davası açan ve davası sonuçlanan kişiler,  bu kararı Türkiye’de bulunan mahkemeler aracılığı ile onaylatmak durumundadırlar.  Ancak bu şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin nüfus kütüklerinde boşanmış olduklarına dair değişiklikler işletilebilmektedir.

 

Peki yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye kısa vadede dönmeyi düşünmeyen bireyler tanıma tenfiz davası açabilirler mi?

 

Yurtdışında yaşayan ve çeşitli nedenler ile Türkiye’ye kısa veya uzun vadede dönmeyi düşünmeyen kişiler vekalet vermek sureti ile Türkiye’ye gelmeden de tanıma tenfiz davası açabilmektedirler. Konuya vakıf uzman avukatlar aracılığı ile vekalet veren müvekkiller tüm tanıma ve tenfiz süreçlerini yurtdışından da gerçekleştirebilmektedir.

 Boşanma Tanıma Tenfiz Davası 

 Özellikle Almanya, Fransa, Rusya, Hollanda, ABD gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ülkelerde açılan boşanma davası kararlarının ülkemizde tanınması ve tenfizi davalarında dava sürecinin uzun zaman alması, davayı açan kişilerin yurtdışında ikamet etmeleri ve yurtdışından evrak alışverişinin uzun sürelerde gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle tarafların her ikisinin de Türkiye’den birer avukata vekalet vermesi ve süreci hızlandırması önemlidir. 2 tarafında Türkiye’den avukata vekalet vermesi yurtdışına tebligat yapılmasına gerek duyulmadan davanın sonuçlanmasına olanak tanımaktadır.

Boşanmanın ülkemizde tanınması ve tenfizi için açılacak davalarda bireylerin her ikisinin de Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları ile daha kolay ve daha kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılabilmektedir. Bu noktada avukat tutularak açılacak olna boşanma tanıma tenfiz davası ortalama 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlanabilmektedir. Avukat tutulmadan açılacak boşanma tanıma tenfiz davası ise 4 5 yıl sürebilir.

 

Hakkında admin

2 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top