Son Dakika
Tanıma Tenfiz Davası Süresi

Tanıma Tenfiz Davası Süresi

Tanıma Tenfiz Davası Süresi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Aile saadetini bozacak durumların baş göstermesi, eşler arasındaki duygusal yakınlığı bitiren bir sürece dönmektedir. Boşanmayla sonuçlanan bu süreç, milleti oluşturan ailenin dağılmasına neden olacak sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Evliliği bir vakıa olarak gerçekleştiği hayatta, boşanmada aynı şekilde bir vakıadır. Bu nedenle eşlerin evlenirkenki birbirine olan saygıları, boşandıktan sonrada olmalıdır.

Boşanmaların yurt dışında meydana gelmesi ayrı bir davanın da ülkemiz içerisinde açılmasını gerekli kılmaktadır. Eğer yurt dışında boşanma işlemi kesin karara bağlandıysa, biran önce kişinin Türkiye’de de tanıma tenfiz davası açması gereklidir. Eğer yurt dışında boşanan kişi, Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmazsa, evlilikteki kanuni statüsü devam edecektir. Bu da, miras gibi bazı konularda sorunların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bunların yaşanmaması için boşanmanın Türkiye’de tanınması sağlanmalıdır. Bunun için yurt dışında boşanan eşlerin birlikte ve ya farklı olarak Türkiye’de bir tanıma tenfiz avukatı ile iletişime geçmeleri davanın çok daha kısa sürede sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.

Yurt dışında boşanma işleminin gerçekleşmesinden hemen sonra Türkiye’de tanıma tenfiz davasının açılması, davanın süresini olumlu yönde etkileyecektir. Eğer boşanma davasının kesinleşmesinden sonra geçen vakit ne kadar uzun olursa, tanıma tenfiz davasının süresi o kadar uzun olabilmektedir. Çünkü belgelerin temin edilmesi gibi süreçler uzayacaktır. Yurt dışında boşanma işleminin ardından kesinleşen sonuç belgesi, resmi kararın yeminli tercümanca Türkçeye çevrilmiş noter tasdikli hali, pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet gibi resmi evrak, dilekçe ile dava açılabilmektedir.

Davanın açılmadan önce toplanacak olan belgelerin tanıma tenfiz avukatı danışmanlığında toplanması, belgelerde aksiliklerin yaşanmaması için önemlidir. Eğer kişi, yurt dışındaki işlerinden dolayı Türkiye’de davanın açılması için bulunamıyorsa, avukatına vereceği vekaletle bu davanın açılmasını ve sonuca bağlanmasını sağlayabilmektedir. Tanıma tenfiz davası için gereken belgelerin avukata güvenli kargo hizmetiyle gönderilmesi sağlanabilmektedir.

Tanıma tenfiz davasını süresi, boşanmanın gerçekleştiği ülkelere göre değişebilmektedir. Bazı ülkelerden isteilen tebligat, türk makamlarına 1-1,5 yılda ulaşabilmektedir. Amerika da yaşanan bir boşanma durumunda istenilen tebligatın Türk makamlarına ulaşma süresi, 1 yıldan daha fazla bir süreye tekabül etmektedir. Ancak Avrupa ülkelerinde yaşanan bir boşanma davasının tebligat sonuçları Türk makamlarına daha erken -5 ay gibi- bir süre içerisinde ulaşmaktadır.

Dediğimiz gibi, yurt dışında boşanma davasının kesinleşmesinden hemen sonra Türkiye’de tanıma tenfiz davasının görülmesi için başvurulması, davanın süresini etkileyen önemli bir unsurdur. Bu nedenle boşanmış olan kimselerin kesinleşen kararla beraber, tanıma tenfiz avukatlarına başvurarak davanın görülmesini sağlamaları gerekmektedir. Kısa sürede sonuç almak için yapılması gereken erkenden davanın görülmesini sağlamaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top