Son Dakika
Tanıma Tenfiz Davası Dilekçesi

Tanıma Tenfiz Davası Dilekçesi

Tanıma Tenfiz Davası Dilekçesi
2 votes, 3.50 avg. rating (74% score)

Yurtdışında boşanan Türk vatandaşlarının ilgili kararın tanınmasına dair Türk mahkemelerine başvurmamaları durumunda kanunlar nezdinde evli olma statüsünü devam ettirecekleri malumdur. Eğer boşanan eşlerden birisi, Türk mahkemelerinde tanıma tenfiz davasının görülmesi için başvuruda bulunmazsa, kişilerin evlilikten birbiri üzerindeki hakları devam etmektedir. Miras ve diğer hususlarda karışıkların meydana gelmemesi adına boşanan eşler tanıma tenfiz davası dilekçesi yazarak ilgili mahkemeye başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yurtdışında boşanma hükümlerini Türkiye’de de tanınması kişileri evlilikte sahip oldukları yasal sorumluluklardan kurtaracaktır. Bu davanın açılmaması, evlenmek istemeleri üzerine isteklerini ret edilmesi söz konusu olacaktır. Yurtdışında boşanma işlemlerini kesinleşmesinden sonra hemen avukat aracılığıyla tanıma tenfiz davası dilekçesi hazırlanmalı ve davanın görülmesi için ilgili belgeler toplanmalıdır.

Boşanmanın Türkiye’de tanınması için gerekli olan belgeler şöyledir:

  1.  Yabancı mahkemelerin boşanmaya dair vermiş olduğu asli karar
  2. Yabancı mahkemelerce verilen kararın kesinleştiğini gösteren belge
  3. Asli kararın Noter tasdikli Türkçeye tercümesi veya konsolosluk onaylı Türkçesi
  4. Pasaport ve nüfus cüzdanı
  5. Avukata vekalet verecekler için gerekli olan vekaletname

Boşanmanın Türkiye’de tanınması işleminde kullanılacak olan belgeler yukarıda sayılmıştır. Ancak belgelerin toplaması konusunda avukatlardan ayrıntılı bilgilerin alınması gerekmektedir. Belgelerin yanlış veya eksik toplanılması durumunda davanın kabul edilmeyeceği muhakkaktır. Bu nedenle boşanma davası görüldükten sonra belgelerin hemen toplanılması ve Türkiye’de ilgili davanın açılması sağlanmalıdır. Yurtdışında işlerinin aksamasından dolayı Türkiye’ye gelemeyecek olan kişilerin de bu davayı avukatlara verecekleri vekaletname sayesinde sonuçlandırmaları gerekmektedir.

Davanın en kısa sürede tamamlanması için boşanma davası kesinleşen kararın elinize ulaşmasından sonra ilgili belgelerin hemen temin edilmesi gerekmektedir. Daha sonra belgelerin temin edilme işlemlerinde zorluklar yaşanmaktadır. Davanın süresine etki eden sebeplerden birisi de, bazı ülkelerin Türk makamlarına dava için gerekli olan tebliğ belgelerini genç ulaştırmalarıdır. Amerika’da boşanan bir kişinin tanıma tenfiz davası süresi 1,5 yıl gibi sürebilmektedir. Çünkü ABD mahkemelerinden istenilen tebliğ belgeleri, 1 yıla yakın bir zamanda Türk mahkemelerinin eline ulaşmaktadır. Avrupa’da boşanan kişilerin açacakları davalarda 6-7 ay gibi sonuçlanabilmektedir. Avrupa’daki ülkeler dava için gerekli olan tebligatı 5-6 ay içersinde cevaplamaktadır.

Son olarak yurtdışında boşananlar en kısa zamanda tanıma tenfiz davası dilekçesi hazırlayarak Türk mahkemelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu işlemleri avukatlarına verecekleri vekaletname ile yapabilmektedirler. Bunun için gerekli olan belgelere ek olarak, vekaletname bulundurulması gereklidir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top