Son Dakika
Tanıma Davası

Tanıma Davası

Tanıma Davası
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

yurtdışında yaşadığı dönemde, yaşadığı ülke mahkemelerine boşanma davası açarak evliliğini sonlandıran eşlerin boşanmaları, milletler arası özel hukuk nedeniyle ülkemizde tanınmamaktadır. Bu nedenle yabancı ülkede boşanan Türk vatandaşlarının Türkiye’de tanıma davası açmaları gerekir.

Boşanmanın tanınması adına açılacak olan tanıma davası olmaksızın Türkiye’de yasal olarak hala evli görüneceklerdir.

 

Tanıma davası açacak olan kişiler açısından tanıma davası süresi ve tanıma davası ücreti merak edilen konulardan olmaktadır. Tanıma davası açmak istiyorum diyen kişilerin bu süreçte boşandıkları eşleri ile Türkiye’de bulunan farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatına vekalet vermeleri en kısa süre içerisinde tanıma davası sonuçlanmasını sağlar.

Eşlerin ikisinin de farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı tarafından temsil edilmesi sonucu tanıma davası süresi en geç 2 3 ay olmaktadır. Diğer yandan tanıma davası eşlerin bu işlemi gerçekleştirmemesi durumunda yıllarca sürebilmektedir.

Tanıma davası ile ilgili merak edilen konulardan bir diğeri ise tanıma davası ücreti olmaktadır. Tanıma davası ücreti tutulacak olan avukatın tanıma davalarında ne kadar deneyimli olduğu ile ilgili olarak artış gösterebilmektedir. Tanıma davası ücreti açısından bireylerin gerekli evrakları toparlaması süreyi kısaltacağından tutulacak olan avukatın iş yükünü hafifletmekte ve tanıma davası ücreti de buna paralel olarak daha düşük olabilmektedir.

Tanıma davası açmak istiyorum diyen kişilerin yurtdışında boşanma işlemlerini en kısa sürede Türkiye’de tanıtmalıdırlar. Tanıma davaları ve tenfiz davaları açılmaması durumunda boşanmanın Türkiye’de tanınmamış olması nedeniyle yabancı ülkede boşanan bireyler Türkiye’de hala yasal olarak evli görüneceklerdir. Bu gibi bir durumda Türkiye’ye dönüldüğünde ve resmi bir işleme yapıldığında hala evli olmak sıkıntılar doğurabilmektedir.

Örneğin yabancı ülkede boşanmış ve Türkiye’de tanıma davası açmamış kişiler Türkiye’ye döndüklerinde yeniden evlenmek istemeleri durumunda tanıma işleminin gerçekleşmemiş olması nedeniyle yeniden evlilik gerçekleştirememektedirler.

Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Vatandaşlar zamanında tanıma tenfiz davası açmayıp, evlenmek istemeleri ve evlenememeleri durumunda tanıma davası açmaktadırlar. Lakin bu bireylere zaman kaybı yaşatabilmektedir. O nedenle yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin yabancı mahkemenin boşanmaya hükmetmesinden sonra Türkiye’de bir an evvel boşanma tanıma davası açması önerilir.

Boşanma tanıma davası açarken bireylerin alacağı hukuki destek tanıma davasının süresini en kısa zamanda sonuçlanacak şekilde kısaltmaktadır. Bu nedenle boşanma tanıma davası avukatı tutulması bireylere mutlak fayda sağlar.

 

Hakkında admin

2 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top