Son Dakika
Sosyal Medya Boşanma Sebebi!
Sosyal Medya Boşanma Sebebi

Sosyal Medya Boşanma Sebebi!

Sosyal Medya Boşanma Sebebi!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

İnterneti hayatımıza girmesi, kişiler arsında iletişimi  hızlı ve çabuk kıldı. Üye olunan chat programları sayesinde hızlı bir şekilde onlarca kişiyle sanal dostluklar edinme kolaylaştı. Web 2.0 teknolojisine geçiş yapılması, iletişimin chat odaları boyutunda daha aktif ve görsel bir boyuta geçmesini mümkün kıldı. Sosyal medya mecraları, insanları birbirine daha yakın kıldı. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda yer alan kişiler, daha çok kimseye ulaşabilme imkanını yakaladılar. İletişim herkes tarafından çok kolay ve hızlı bir hale gelmesi, sosyolojik açıdan bazı problemlerinde meydana gelmesine sebep oldu. Genç, yaşlı, çocuk, evli, bekar her sınıftan insanların var olduğu sosyal mecralarda yapılan paylaşımlar, kurulan dostluklar, örgütlenen düşünceler, pek çok yeni kavramın ve hukuksal terimlerin doğmasına, davaların sosyal mecralardan doğan hakaret ve karalamalara kadar varmasına sebep oldu.

Sosyal Medya Boşanma Sebebi Sayılır Mı?

Sosyal medya pek çok kimse tarafından aktif bir şekilde kullanılmaya başlaması, buradan kaynaklanan hak ihlallerinin müeyyidelere tabi olunmasını hukuken gerekli kıldı. Yapılan düzenlemelerle sosyal mecralarda kişilerin özel hayatlarına saldırı unsuru sayılabilecek her söz ve paylaşım, karşı tarafa dava açabilme nedeni olarak kabul edildi. İnsanların mekansal farklılıklardan kaynaklı psikolojik durumları, kendilerinin sosyal mecralarda hakaret ve aşağılayıcı kampanyalarının tespitinin mümkün olmadığını düşündürmektedir. Ancak gelişen internet teknolojileri sayesinde sosyal medyada aşağılayıcı kampanyalarının nereden, hangi ellerle yürütüldüğünü tespit edebilmektedir.

Sosyal mecraların evlilerin devam eden hayatlarını yaralayıcı etkileri de, gözlemlenmiştir. İnsanların iletişimini mümkün kılan sosyal ağlarda, evli erkek ve evli bayanların farklı kimselerle etkileşim kurarak, bunu ileri bir seviyeye götürmeleri, boşanma davalarında kararların alınma sürecini etkileyen bir  boşanma delili olarak sayılmaktadır.

Boşanma sebepleri arasında sosyal mecralarda yer alan mesajlaşma, fotoğraf paylaşımı veya diğer sosyal medya nesneleri, boşanma davalarında kullanılarak, resmi evlilik sözleşmesinin sürdürülmesinin imkanlı olmadığı gerekçesi sayılabilmektedir. Boşanma davalarının son zamanlarda artmasının sebebi, insanların irtibat kurmasını sağlayan sosyal ağların herkese açık olması, bu ağlarda niyetleri farklı olan insanların, karşı tarafın duygularını istismar ederek, nihayetinde aile birlikteliklerini bozabilecek durumların oluşmasına sebep olmasıdır.

Her ne kadar teknolojinin gelişmesi yaşam standartlarımızı yükselten bir düzenleyici, kolaylaştırıcı unsur olarak lanse edilmiş olsa da, hayatımızın rayından çıkmasına sebep olabilecek badirelerin yaşanmasına da, aracılık edebilmesi, teknolojinin kontrol edilemez bir tehlike olmasını da sağlamıştır. Özel hayatların gizli bir şekilde kayıt altına alınmasını sağlayan teknolojiler, kimse görmez ve bilmez gibisinden düşüncelerle sosyal mecralarda atılan mesaj veya videolar, kontrolü imkansız teknolojinin afetine uğranmasına sebep olmaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top