Son Dakika
Şiddetli Geçimsizlik Sonucu Boşanma Davası

Şiddetli Geçimsizlik Sonucu Boşanma Davası

Şiddetli Geçimsizlik Sonucu Boşanma Davası
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davası açarak evliliğin sonlandırılabilmesi için bireylerin haklı boşanma nedenlerine ihtiyaçları vardır. Halk arasında şiddetli geçimsizlik olarak adlandırılan durumlar hukuki temelde evlilik birliğinin temelden sarsılması kavramıdır ve şiddetli geçimsizlik sonucu boşanma davası açacak kişiler açısından boşanmayı getiren olaylar dizisinin ispatı gereklidir. Bu noktada bireylerin öne sürecekleri boşanma nedenlerini ispat edebilmesi adına boşanma avukatı tutmaları önerilir.

 

Şiddetli geçimsizlik sonucu boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte hukuki prosedürleri doğru bir şekilde ilerletmeleri gerekmektedir. Aksi halde boşanma sürecinde hukuki anlamda yapılacak hatalar şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davasının reddine neden olabilmektedir. Bilindiği gibi boşanma davasının reddi durumunda bireyler 3 yıl içerisinde tekrar şiddetli geçimsizlik sonucu boşanma davası açamamaktadırlar. Bu nedenle şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak isteyen kişilerin bu süreçte boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önemlidir.

 

Şiddetli geçimsizlik sonucu boşanma davası açacak bireylerin Medeni Kanunun 166. Maddesinde yer alan evlilik birliğinin temelden sarsılması boşanma nedenini öne sürmeleri gerekir. Boşanma davası açılması gereken mahkemeler Aile Mahkemeleridir ve şiddetli geçimsizlik mağduru bireyler şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açarken eşleri ile birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma dilekçesi ile başvuru yapabilirler.

 

Boşanma dilekçesi içerisinde dava açan taraf boşanma nedenini, boşanmayı getiren olayları, boşanmaya ilişkin nafaka velayet mal paylaşımı ve tazminat gibi unsurlar üzerinde taleplerini ayrıntılı olarak belirtmelidir.

 

Boşanma davalarında hak kaybı yaşanma olasılığı oldukça fazladır. O nedenle şiddetli geçimsizlik sonucu boşanma davası açacak bireylere yasal hakların korunması adına boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı tutmak bir yandan boşanmanın en kısa süre içerisinde sonuçlanmasını sağlarken diğer yandan boşanma sonrası velayet, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi konularda yaşanması muhtemel hak kayıplarının önüne geçecektir.

Soru Sormak İçin Hemen Tıklayın!!

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top