Son Dakika
Şiddetli Geçimsizlik Nedeni ile Boşanma
Şiddetli Geçimsizlik Nedeni ile Boşanma

Şiddetli Geçimsizlik Nedeni ile Boşanma

Şiddetli Geçimsizlik Nedeni ile Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Hayatlarını belli ortak noktalara dayanarak birleştiren aileler, paydaların çelişmesi durumunda şiddetli bir takım tartışma ve nihayetinde daha büyük zararların doğacağı çatışmalara girebilmektedirler. Evliliğin belli ortak noktalar üzerinde temellendirilmesi, sorunların veya tartışmaların yaşanmayacağını anlamına hiçbir zaman gelmez. Ancak bazı ailelerde bu tartışma ve çekişmeler, devam edilemez bir evliliğin oluşmasına sebep olmaktadır. Aldatmalar, dayak, alkol problemi gibi sebeplerle çıkan huysuzluklar, ekonomik bir takım sıkıntılar ve daha birçok neden, şiddeti doğuran boşanma sebepleri arasında değerlendirilmektedir. 4721 Türk Medeni Kanununun 166. maddesinde yer alan “Evlilik birliğinin temelden zedelenmesi” şeklinde açıklama, halkımızca şiddetli geçimsizlik olarak nitelendirilmektedir. Aile birliğinin temelden sarsılması, milletin meydana getiren aile kurumunun yıkılması, sonucunda sadece boşanacak olanlara değil, millete de zarar vermektedir. Bu nedenle kanunlarda boşanma davasına dair hükümlerde hakimlere olayın ince bir şekilde araştırılması ve evliliğin şiddetli geçimsizlik temelinde artık sürdürülmesinin imkansız olması halinde boşanma olarak neticelendirilir.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeni ile Boşanma

Kaldı ki kanunlarımızda boşanma gerçekleşmeden önce, hakim tarafından belli bir süre ayrı kalmaları teklifi, boşanacak eşlere sunulabilir. Ancak bu durum tarafların kabul etmesiyle mümkün olabilecek bir süreçtir. Eğer aile olan taraflardan birisi ahlaki unsurları zedeleyen bir takım durumlara sebep olup, aile çerçevesini oluşturan kuralların ihlaline sebep olduysa, bu durum diğer kişinin mağdur olmasına ve boşanma talep etmesini haklı kılacak bir sebep olarak karşımıza çıkabilir. Bu durumda mağdur olan kimse, boşanma davasını açmak için başvuruda bulunabilir. Bu kimsenin kusursuz olması hakimce tespit edildikten sonra, aile birliğinin temelden sarsılmasına sebep olacak bir durumun yaşandığına kanaat getiren hakim, boşanmayla davayı sonuçlandırmalıdır. Hakim bu kararları alırken kişilerin inanç ve düşüncelerini göz önüne getirerek karar vermelidir. Evliliğin devamının mümkün olmayacağı sebepler, inançlara tekabül eden esaslara göre belirlenmelidir.

Çekişmeli boşanmaların meydana gelmesine sebep olabilecek ahlaki bir durum veya eşini döven adam, kumar ve diğer oyunlara müptela olarak ekonomik açıdan ailesi zora sokan eş türü, daha farklı durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda kusurlu olan kimse boşanma davası açma hakkına sahip olabilir.

Türk Medeni Kanunu 166. maddesinin 3. fıkrası anlaşmalı boşanmayı düzenleyen hükümleri içerir. Bu boşanma türünde kişilerden ikisi de, evliliğin devamının mümkün olmadığını ispat ederek, boşanma davasında bulunabilirler. Aynı kanunun 4. maddesi de, açılan boşanma davasının ret edilmesi sürecinden sonra ailevi birlikteliğin 3 yıl içerisinde sağlanamaması halinde hakiminin boşanma kararı vermesiyle alakalıdır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top