Son Dakika
Rusya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Rusya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Rusya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Yurtdışında ikamet eden veya yurtdışında ikamet ettiği süre içerisinde boşanma işlemi gerçekleştirmiş bireylerin Rusya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için Türkiye’de bulunan bir boşanma avukatı için vekalet vererek boşanma tanıma tenfiz davası açması gerekmektedir.

Rus mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararı Türkiye’de tanınmamaktadır. Bu durumda Rusya’da boşanma işlemi gerçekleştirmiş kişiler Türkiye’ye geldiklerinde hala evli olduğu gerçeğiyle karşılaşmaktadır. Evlilik ile ilgili yasal bir işlem yapmak istediğinde hala evli olduğunu öğrenen bireyler ancak o zaman Rusya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerektiğini öğrenmektedirler.

Rusya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması zorlu ve karmaşık bir süreci kapsamaktadır. Tanıma tenfiz davası açılması için dilekçe hazırlanması, Rusya mahkemelerinde verilmiş boşanma kararına ilişkin belgeleri n Türkiye’ye getirilmesi gibi etkenler bir yandan boşanma tanıma tenfiz davası süresini etkilerken diğer yandan da davanın daha da karmaşık olmasına neden olmaktadır. Kimi zaman boşanma tanıma tenfiz davası gerekli evrakların gelmesini beklediği için aylar hatta yıllar sürebilmektedir. Bu durumda Rusya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması nedeniyle açılacak olan tanıma tenfiz davası için tanıma tenfiz avukatı tutmak önemlidir.

Tanıma tenfiz avukatı tutmak iki boşanmış eş için de gereklidir. İki eşinde farklı tanıma tenfiz avukatı tarafından mahkemede temsil edilmesi durumunda süreç bir kaç ay içerisinde neticelenmektedir. Aksi durumda evrakların getirilmesi, dava tarihi alınması gibi durumlar boşanma tanıma tenfiz davası süresini uzatmaktadır.

Rusya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması nedeniyle boşanmış eşlerin boşanma tanıma tenfiz açmamaları gibi bir durumda boşanmış eşler Türkiye’ye döndüklerinde ve tekrar evlenmek istemeleri durumunda hala evli görünmeleri nedeniyle evlenememektedirler. Ki bu durum çoğu zaman bireylerin yeni bir kişi ile tanışıp evlenmeye karar vermeleri ve neticesinde evlenmek içi nikah dairesine gitmeleri durumunda ortaya çıkmaktadır. Bireyler evlilik hazırlığı yaparken hala evli görünmenin şokunu yaşamaktadırlar. Bu süreçte Rusya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası ise aylar süreceğinden evlilik arifesinde olan kişilere büyük sıkıntılar çıkarmaktadır.

O yüzden Rusya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için boşanma tanıma tenfiz davası açmak isteyen kişilerin, boşanmanın Türkiye’de tanınması için en kısa süre içerisinde boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları önerilmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top