Son Dakika
Romanya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Romanya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Romanya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Romanya’da ikamet ettiği dönemde Romanya Mahkemelerine açtığı boşanma davası neticesinde evliliğini noktalayan kişilerin Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Milletlerarası Özel Hukuk esasınca Romanya mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararı ülkemizde tanınmamaktadır. O nedenle Romanya’da boşanan Türklerin ülkemizde boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda Romanya’da boşanan kişiler Türkiye’de hala yasal olarak evli görünmektedirler.

 

Romanya’da boşanmış kişilerin ülkemizde açmaları gereken boşanma tanıma tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Eğer ki Romanya’da boşanma davası açarak boşanan kişilerin Türkiye’de bir ikamet adresi yok ise İstanbul, Ankara ve ya İzmir kentlerinden birisinde boşanma tanıma tenfiz davası açması gerekir.

 

Romanya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması adına açılması gereken boşanma tanıma tenfiz davası ile ilgili olarak en merak edilen konulardan birisi de boşanma tanıma tenfiz davaısnın süresi olmaktadır. Tanıma tenfiz davası süresi, davanın açılacağı mahkemenin iş yükü ve bireylerin bu süreçte atacakları adımların önemine göre farklılık göstermektedir. Boşanma tanıma tenfiz davasının en kısa sürede neticelenmesi adına bireylerin ülkemizde bulunan farklı farklı tanıma tenfiz avukatlarına vekalet vermesi önerilmektedir. Bu sayede boşanma tanıma tenfiz davası mahkemenin iş yoğunluğuna göre 1 hafta ile 3 ay arasında değişen süre zarfında neticelenmektedir. Bu süreçte boşanan eşlerin tanıma tenfiz avukatı tutmamaları davanın yıllarca sürebilmesine neden olmaktadır.

 

Romanya’da boşanan Türklerin Türkiye’de açacakları boşanma tanıma tenfiz davası ücreti bu dava sürecinde avukat tutmaları yada tutmamalarına göre değişecektir. Eşlerin ikisinin de Türkiye’de farklı boşanma tanıma tenfiz avukatına vekalet vermesi, dava sürecini kısaltacağı için daha az iş yükü anlamına gelecek ve daha uygun bir ücrete mal olacaktır. Eşlerin ikisinin de avukat tutmaması dava süresini uzatacaktır. Bu anlamda bireyler, zaman kaybı yaşayabilmektedirler.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top