Son Dakika
Onur Kırıcı Davranış Boşanma Sebebi!

Onur Kırıcı Davranış Boşanma Sebebi!

Onur Kırıcı Davranış Boşanma Sebebi!
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Ortak duyguların mıknatıs gibi insanları çekmesi sonucunda gerçekleşen evliliğin, duyguların ayrılık göstermesi ve bu ayrılığı daha da tetikleyecek durumların baş göstermesi durumunda, eşlere yürütülemeyen evliliği resmi olarak da bitirme hakkı kanunlarda verilmiştir. Bu kanunlarımızda boşanma olarak geçmektedir. Boşanmanın sebepleri kanunla belirtilmiş ve kanunlarda yer almayan sebeplerden dolayı boşanma söz konusu olmamıştır. Aileyi koruyucu kanunların yanında boşanmanın da sağlıklı ve tarafların hakları gözetilerek gerçekleştirilmeye çalışılması, adaletli devlet anlayışının bir gereğidir.

Boşanma davası 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda düzenlenmiştir. Bu kanunda yer alan boşanmaya sebep olacak maddeler, genel ve özel niteliklere haizdir. Boşanma davasının genel bir takım sebeplere dayanılarak açılması, hakimin takdir yetkisini arttırdığından dolayı, sonucunda boşanmayla gerçekleşmeyecek bir karar çıkabilir. Bu durumda eşler, 3 yıl içerisinde boşanma davası açamazlar. Ancak bu süre zarfından aile olmayı engelleyici durumlar artarak devam ettiyse, boşanma davası açılabilir.

Bu nedenlerden dolayı boşanmanın sebepleri iyi tahkik edilmelidir. Bunun için boşanma avukatı danışmanlığında ayrılık süreci gerçekleştirilmelidir. Boşanma avukatı olmadan hareket edilmesi durumunda boşanma davasının süresinde uzamalar, sonucunda olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. 4721 sayılı medeni kanun genel bir takım sebep olarak belirlediği evlilik birliğinin temelden sarsılması, boşanma sebepleri arasından sadece biridir. Ancak kanunda özel bir takım sebeplerde tart edilmiştir. Bu özel sebepler arasında kırıcı davranış sayılabilecek hakaretler bulunmaktadır. Eşin karşı tarafa ailesinin yanında alay etme veya arkadaşlarının çevresinde kırıcı davranış eyleminde bulunması, boşanma sebebi olarak kanunlarda geçmektedir.

Alay etme, küçük görme, küfür etme gibi davranışların onur kırıcı davranış olara nitelendirilmesinde başka; 4721 sayılı kanunun 162. Maddesinde pek kötü onur kırıcı davranış olarak, zulüm, işkence, ağır eziyet, acımasızca dövmek, cinsel ilişkide ileriye gitmek gibi durumlar örnek olarak sayılmıştır. Eş kendisine yapılan onur kırıcı davranış durumlarını kanıtladığı takdirde mutlak boşanma sebebi olarak durum değerlendirilecektir. Eşin bu davranışlara maruz kalmasından sonra 6 ay zarfında dava açmak için harekete geçmesi gerekmektedir. Eğer söz konusu zaman içerisinde hareket edilmezse, dava açılamaya bilir. Her halükarda davayı açma süresi 5 senedir. Ancak bu zaman zarfın geçirildiğinde zaman aşımı devreye gireceğinden dava görülmeyecektir.

Eşlerin birbirlerine hakaret etmeleri, onur kırıcı davranışlarda bulunmaları mutlak boşanma sebepleri arasındadır. Özel boşanma durumu olan bu hususların boşanma avukatı nezdinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top