Son Dakika
Neden Boşanma Avukatı Tutmalıyım?

Neden Boşanma Avukatı Tutmalıyım?

Neden Boşanma Avukatı Tutmalıyım?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer almayan bir boşanma sebebi, boşanma davasının olumsuz neticelenme ihtimalini arttırmaktadır. Aile birlikteliğinin sağlanması adına çalışan devlet, en ufak nedenlerle boşanma davası açma girişimlerini hukuken engellemiştir. Ailenin cemiyetin en önemli uzvu olması, boşanmayı zorlaştırıcı durumların yürürlüğe girmesine sebep olmuştur. Ancak yinede boşanmanın evli kalmaktan daha iyi neticeler vereceği durumlar göz önüne alınarak, boşanma sebepleri arasına aile olmayı temelden dinamitleyen sebepler, kanunlarda yer almıştır.

Buna göre medeni kanun, aldatmayı veya şiddeti kesinlikle bir boşanma sebebi olarak görmektedir. Aynı şekilde eşlerden birinin akıl sağlığını kaybetmesi, haysiyetsiz bir yaşam sürmesi gibi durumlarda aile olmayı temelden sarsan durumlar olarak tart edilmiştir. Bunların dışında genel bir hüküm konarak, evlilik birliğini temelden sarsıcı her geçerli sebep boşanma nedeni olarak belirlenmiştir. Ancak neyin evlilik birliği sarsacağı meselesi, hakimin geniş takdir yetkisine bırakılmış, Yargıtay kararlarında bu sebeplere yer verilmiştir.

Boşanmak isteyen kişilerin İstanbul boşanma avukatı danışmanlığında bu süreci yürütmeleri, kanunlarda yer alan boşanma sebeplerinden hangisine bağlı kalınarak dava açılması gerektiği hususunda isabetli bir kararın verilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda söz konusu sebebin, tespitine dair çalışma, avukat aracılığıyla yürütülecektir.İstanbul Boşanma avukatı olmadan açılan davaları netice bakımında gecikmelere veya istenmeyen sonuçların alınmasına sebep olmaktadır. Boşanma davasının olumsuz neticelenmesi ise, eşlerin 3 sene içerisinde boşanma davası açma haklarını ellerinden almaktadır.

İstanbul Boşanma avukatı boşanmak isteyenlerin durumunu en iyi şekilde analiz ederek, anlaşmalı boşanma davası yolunun izlenebileceğine karar verebilir. Şayet eşlerin ortak bir iradeye sahip olması,İstanbul boşanma avukatı tarafından hazırlanacak anlaşmalı boşanma protokolüyle, boşanma davası süresi kısalacaktır.

Boşanma davası süresi konusunda kaygıları olan eşlerin anlaşmalı boşanma yoluna başvurarak en kısa zamanda boşanmayı gerçekleştirmeleri sağlanabilir. Ancak bunun için iki eşinde ortak bir iradeye sahip olması ve boşanmadan doğacak feri esaslar üzerinde anlaşma gerçekleştirmeleri gerekir. Bunun sağlanması içinde kişilerin İstanbul boşanma avukatı danışmanlığına ihtiyaçları vardır. Eğer kişiler, feri esaslarda anlaşma gösteremezlerse boşanma, çekişmeli bir şekilde gerçekleşir. Bu da boşanma davası süresi konusunda uzun bir zamanın geçeceğine işarettir.

Eğer boşanma davası süresini kısa tutmak, boşanma sırasındaki feri haklarınızdan haberdar olup, bunların kullanılmasını sağlamak istiyorsanız,İstanbul boşanma avukatı danışmanlığına ihtiyaç vardır. Boşanma hukuku gereklerinin ince detaylarıyla bilinmesi mümkün olmadığından bu işte deneyim sahibi avukatların danışmanlığına başvurmak, boşanma davanızı sağlıklı bir şekilde sonlandıracaktır.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Boşanma avukatım olmadan açtığım boşanma davam reddedildi. Daha sonra anladım iyi bir boşanma avukatının önemini. Keşke bu yazıya daha önce rastlasaydım :(

    • Başak hanım, boşanma davası avukatı olmaksızın açılacak boşanma davalarında bu gibi sorunlar dava sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Bu nedenle uzman boşanma avukatı tarafından hukuki destek almanızda yarar var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top