Son Dakika
Nasıl Anlaşmalı Boşanırım?

Nasıl Anlaşmalı Boşanırım?

Nasıl Anlaşmalı Boşanırım?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evliliklerini daha fazla sürdürmek istemeyen ve boşanmaya karar veren eşler, boşanma ile ilgili her konuda uzlaşma içerisinde olmaları durumunda açacakları boşanma davası anlaşmalı boşanma davası olacaktır. Anlaşmalı boşanma davası açma istemiyle aile mahkemelerine başvuru yapacak olan kişilerin bilmeleri gereken en önemli konu anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri olacaktır.

Anlaşmalı boşanma davası süre olarak çekişmeli boşanma davası ile kıyaslandığında en hızlı boşanma gerçekleştirilecek boşanma davası türü olmaktadır. Zorlu boşanma sürecinde eşler bu süreçten bir an önce sıyrılmak istemektedirler. Bu nedenle en hızlı boşanma gerçekleştirmek için anlaşmalı boşanma davası açmak durumundadırlar.

Nasıl Anlaşmalı Boşanırım?

Nasıl anlaşmalı boşanırım diyen eşler anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri durumunda anlaşmalı boşanma davası açabilmektedirler. Anlaşmalı boşanma şartlarından birisi eşlerin en az bir yıl evli kalmış olmalarıdır.  Bir yıldan daha kısa süredir evli olan kişiler anlaşmalı boşanma davası açamamaktadırlar. Bir diğer anlaşmalı boşanma şartı ise eşlerin boşanma ile ilgili olarak her konuda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan ettikleri bir anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) olmaktadır. Eşler uzman anlaşmalı boşanma avukatı aracılığı ile hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) sayesinde en hızlı boşanma işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

Anlaşmalı boşanma davası için anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalayan eşler, anlaşmalı boşanma davası açabilmektedirler. Fakat bu da yeterli olmamaktadır. Anlaşmalı boşanma davası esnasında eşlerin mahkeme salonunda hazır bulunmaları gerekmektedir. Hakim, anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde yer alan konuları eşlerin tekrar beyan etmelerini istemektedir. Bu nedenle anlaşmalı boşanma davası esnasında eşlerin mahkeme salonunda olmaları zaruridir.

Anlaşmalı boşanmak istiyorum diyen kişilerin anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde velayet, tazminat, mal paylaşımı, nafaka gibi konularda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan etmeleri gerekmektedir. Eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde her hangi bir konuyu atlamaları durumunda anlaşmalı boşanma hakim tarafından reddedilebilmektedir veya ileri bir tarihe ertelenebilmektedir. Bu sebeple eşlerin zorlu boşanma sürecinde uzman anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki yardım almaları önerilmektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Nasıl Anlaşmalı Boşanırım? hakkında görüşebileceğim bir boşanma avukatı arıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top