Son Dakika
Nasıl Anlaşmalı Boşanılır?

Nasıl Anlaşmalı Boşanılır?

Nasıl Anlaşmalı Boşanılır?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma eşlerin yasal olarak evlilik birliğini sonlandırmaları anlamına gelmektedir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu eşlerin boşanabilmelerini belirli şartlara bağlamaktadır. Buna göre eşler haklı bir boşanma nedeni olmaksızın yasal olarak ayrılamamaktadırlar. Boşanma nedeni söz konusu kanun içerisinde genel boşanma nedenleri ve özel boşanma nedenleri olarak ayrılmaktadır. Boşanma davaları ise eşlerin boşanma ile ilgili konularda uzlaşma içerisinde olmaları ve uzlaşma içerisinde olmamalarına göre değişmektedir.

Nasıl Anlaşmalı Boşanılır

Anlaşmalı boşanma eşlerin boşanmanın tüm konularında uzlaşma içerisinde olmaları durumunda gerçekleşir. Çekişmeli boşanma da ise eşler boşanma konuları içerisinde uzlaşma sağlayamamaktadırlar. Bu yazımızda nasıl anlaşmalı boşanılır konusunu işleyeceğiz. Nasıl anlaşmalı boşanılır diye merak eden kişiler açısından bilinmesi gereken Medeni Kanun anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeyi belirli şartlara bağlamaktadır.

Anlaşmalı boşanma şartları olarak adlandırılan bu şartlara göre eşlerin anlaşmalı boşanabilmeleri için öncelikle en az bir yıl süre ile evli kalmış olmaları gerekmektedir. Bir yıldan daha az süre evli olan kişiler anlaşmalı boşanma davası açamamaktadırlar. Anlaşmalı boşanma şartlarından bir diğeri ise eşlerin anlaşmalı boşanmak istediklerine dair bir protokol imzalamaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken dikkatle üzerinde durulmalıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yapılacak bir hata ya da unutulacak bir unsur, anlaşmalı boşanma davasının reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlatmak isteyen kişiler kimi zaman adliye etrafında bulunan arzuhalciler tarafından gelişigüzel hazırlanmış anlaşmalı boşanma protokolü ile dava açabilmektedirler. Bu da anlaşmalı boşanma davasının reddi ile sonuçlanabilmektedir. Kabul edilmelidir ki her evlilik içerisinde kendi dinamiklerini barındırdığı gibi her boşanma da içerisinde kendi dinamiklerine sahiptir. Bu nedenle hazır anlaşmalı boşanma protokolü yerine uzman bir hukukçu tarafından her iki eşinde dinlenilerek hazırlanacağı boşanma protokolü daha sağlıklı olmaktadır. Bu nedenle nasıl anlaşmalı boşanılır diyen kişilerin boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir.

Nasıl anlaşmalı boşanılır diye merak eden bireylerin yerine getirmeleri gereken son anlaşmalı boşanma şartı ise anlaşmalı boşanma davası duruşma günü ve saatinde eşlerin mahkeme salonunda hazır olmalarıdır. Hakim, anlaşmalı boşanmaya hükmetmeden önce eşlerden protokol içerisinde beyan ettikleri konuları tekrar teyit etmelerini istemektedir. Eşlerin anlaşmalı boşanma davası mahkeme sırasında salonda hazır olmamaları durumunda da anlaşmalı boşanma davası ileri bir tarihe ertelenmekte ve ya anlaşmalı boşanma davası reddedilmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top