Son Dakika
Nafaka Ödememe Suçunun Cezası Nedir?

Nafaka Ödememe Suçunun Cezası Nedir?

Nafaka Ödememe Suçunun Cezası Nedir?
4 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

Nafaka boşanmanın maddi sonuçlarından birisidir. Boşanma davası görülen mahkeme eşlerden birisinin talebi olması nedeniyle nafaka ödenmesine yönelik hüküm verebilmektedir. Bilindiği gibi nafaka türleri birbirinden farklılık göstermektedir.  Yoksulluk Nafakası, iştirak nafakası, tedbir nafakası gibi nafaka türleri bulunmaktadır ve boşanma davası neticesinde hakimin ödenmesine hükmettiği nafaka ile ilgili olarak nafakanın ödenmemesi, İcra İflas Kanunu içerisinde 344. Maddede ele alınmaktadır. Nafaka ödenmemesi durumunda bireylerin alacağı ceza İcra İflas Kanununda belirtilmiştir.

Söz konusu kanunun 344. Maddesine göre nafaka ödemesine hükmedilen tarafın mevcut nafakasını ödememesi durumunda, nafaka alması gereken kişinin şikayeti üzerine İcra Ceza Mahkemesi, nafaka ödemeyen kişi hakkında 3 aya kadar tazyik hapsine karar verir. Hapis cezasına hükmedilen nafaka ödemesi gereken kişi, hapis cezasının uygulamaya konulmasından sonra nafaka borcunu öderse tahliye olabilmektedir.

Nafaka Ödememe Suçunun Cezası

Kimi zaman nafaka artırma davası veya nafaka azaltılması gibi bir durumda da nafaka ödemesi gereken kişi nafakasını ödemeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda hakimler mevcut nafaka artırma veya nafaka azaltma davasının devam etmesi nedeniyle hapis cezası uygulamasını davanın sonuna erteleyebilmektedir.

Nafaka artırma veya nafaka azaltma davası devam ederken bireyin nafaka ödememesi konusu da İcra İflas Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Söz konusu madde uyarınca “ nafaka borçlusunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması yönünde bir dava açmış olması durumunda, öne sürdüğü gerekçeler göz önünde bulundurularak, hapis cezasının uygulanması nafaka kaldırma veya nafaka azaltma davasının sonuna da bırakılabilmektedir.

Nafaka Ödenmezse Ne Olur?

Nafaka ödememenin cezası hapis cezası olarak bireylere dönebilmektedir. Nafakamı alamıyorum diyen bireylerin talebi üzerine İcra Ceza Mahkemesi hakimi nafakasını ödemeyen bireye 3 aya kadar hapis cezası verebilmektedir.

Kimi zaman bireyler nafakalarını alamamaktadır ve ne yapacağını bilemez. Bu gibi durumlarda bireyler şu şekilde sorular sorabilmektedir; nafakamı alamıyorum, eski eşim nafaka vermiyor, nafaka mı düzensiz alıyorum, eski kocam nafakamı yatırmıyor, eski kocam nafakamı ödemiyor… Bu şekilde sorular soran bireyler uzman bir avukat ile iletişime geçerek mevcut durumları hakkında hukuki destek alabilmektedirler.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. ben bosanmasi asamasinda protokole nafaka her yil artmasini talep ettim 350 tl aliyorum suan..2015e girdik ne kadar artmistir simdi ne kadar alicam..tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top