Son Dakika
Nafaka Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Nafaka Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Nafaka Konusunda Bilinmesi Gerekenler
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Hiçbir evliliğe bir gün biteceği düşünülerek başlanmaz. Buna karşın evlilik sürecinde yaşanan bazı olaylar yıpranmanıza sebep olarak birlikte yaşamayı imkansız kılabilir. Bu durumda tarafların hem maddi hem manevi olarak hayat standardını koruması ve boşanma sonucunda mağdur olmamaları çok önemlidir.

Nafaka Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Kanunlarımıza göre, boşanma sonucunda yaşam standardı düşen taraf, kusursuz, karşı taraftan daha az kusurlu ya da tarafların eşit oranda kusurlu olması durumunda nafaka talep edebilir.

Ülkemizde üç tür nafaka vardır; tedbir nafakası, yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası.

Tedbir nafakası, mahkeme açıldığında mağdur olabilecek durumdaki tarafı korumak amacıyla verilen nafaka türüdür. Durumu kötü olana verilen bu nafaka, hüküm verilinceye kadar sürerek, bir tarafın düşkün ya da karşı tarafa muhtaç duruma düşmesini önlemeyi amaçlar.

Yoksulluk nafakası, tedbir nafakasının sona ermesiyle, durumu kötü olan tarafa verilen nafaka türüdür. Duruma göre, tedbir nafakasından yoksulluk nafakasına geçişte,nafaka miktarında artış y da eksiltme yapılabilir.

İştirak nafakası ise çocuklar için söz konusu olannafaka türüdür. Çocuğun yetişmesinde gereken masrafların karşılanması için ödenen bu nafaka iki taraflı olabileceği gibi tek bir tarafın ödemesi şeklinde de olabilir. Belirtmekte yarar var ki, bir tedbir ya da yoksulluk nafakası söz konusu olmasa da iştirak nafakasına karar verilebilir.

Peki nafaka miktarı neye göre belirlenir? İki tür boşanma vardır: anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma. Anlaşmalı boşanma durumunda, anlaşmaya göre, tarafların belirlediği miktar üzerinden nafaka ödenir. Bu nafaka belli bir düzene göre artırılabilir.

Ancak, nafaka konusunda böyle bir anlaşma yok ise, nafakayı alan taraf, enflasyonu baz alarak, geçiminin zorlaştığını ya da ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirterek nafaka artırımı talep edebilir. Öte yandan,nafaka ödeyen taraf da gelirlerinin azalması gibi durumları belirterek nafaka miktarının azaltılmasını talep edebilir.
Nafaka miktarının belirlenmesinde en önemli etken çocuğun ya da çocukların ihtiyaçlarıdır. Diğer taraftan, kişinin geliri vb etkenler de nafaka miktarının belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Nafaka, boşanma sonucunda mağdur olabilecek tarafın, daha az kusurlu, kusursuz ya da tarafların eşit kusurlu olması durumunda bir hakkıdır. Daha az kusurlu olan ve kötü durumda olan tarafın hayat standardının korunması için yapılan bir ödemedir. Bu konuda, hakim kanaatinin önemli olması bir boşanma avukatı yardımı alınmasının da önemini artırır. Belirtmeliyiz ki, bu konuda bir hak kaybı yaşanmaması ve sıkıntılı bir süreç olan boşanma işleminin kısa ve sorunsuz bir şekilde atlatılması için bir boşanma avukatı yardımı almanı son derece önemlidir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top