Son Dakika
Nafaka Arttırma Davası Nasıl Açılır?

Nafaka Arttırma Davası Nasıl Açılır?

Nafaka Arttırma Davası Nasıl Açılır?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Nafaka, boşanma neticesinde hayat standartlarında oluşabilecek düşüşün giderilmesi amacıyla mahkeme kararı ile bağlanan ve ödenmesi gereken paradır. Boşanma neticesinde nafaka talebinde bulunan eş, boşanmadan kaynaklanan hayat standardındaki düşüşü bir nebze giderebilmektedir. Maddi yönden zararı gideren kişiler açısından ekonomik şartlarda oluşabilecek değişimler ve artan ihtiyaçlar kimi zaman nafaka miktarının yetmemesine neden olabilmektedir. Alınan nafakanın yetmemesi durumunda bireyler haklı gerekçelerle nafaka arttırma davası açabilmektedirler.

Nafaka Arttırma Davası Nasıl Açılır?

Nafaka, süreklilik arz eden veya kesinleşmiş bir karar olmamaktadır ve maddi zararların değişkenliğine göre nafaka miktarı da değişebilmektedir. Örneğin daha önce küçük yaştaki çocuğu için iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) alan bir kişi ileride çocuğun okul hayatına başlamasını ve masraflarının artmasını gerekçe göstererek nafaka arttırma davası açabilmektedir. Nafaka arttırma davası veya diğer adıyla nafaka yükseltme davası açacak bireylerin aldığı nafaka miktarı kimi zaman ise enflasyona bağlı değişimler nedeniyle kayba uğrayabilmektedir.

Nafaka arttırma davası açacak kişinin mevcut aldığı nafaka miktarı, seneler içerisinde enflasyon karşısında kayba uğrayabilmektedir. Her yıl gerçekleşen enflasyon karşısında değer kaybına uğrayan nafaka miktarının yükseltilmesi için birey nafaka artırım davası açabilmektedir.

Nafakanın arttırılması davası açmak için belirli bir süre olmamaktadır ve nafaka alan kişiler hayat standartlarında oluşabilecek bir düşüş ya da ekonomik şartların değişmesini gerekçe göstererek nafaka arttırma davası açabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma gerçekleştirmiş olmak ve anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde nafaka miktarı üzerinde anlaşılmış olmak nafaka arttırma davası açılması önünde bir engel değildir.

Nafaka arttırma davası açacak kişiler için yetkili mahkeme davayı açacak kişinin oturduğu yerde bulunan (resmi ikamet adresi) Aile Mahkemesidir. Nafaka arttırma davası başka bir mahkemede açılamamaktadır. Bu nedenle nafakamın arttırılmasını istiyorum diyen kişiler davayı yetkili mahkemede açmak durumundadırlar.

Nafaka yükseltme davası açacak kişilerin nafaka artışı taleplerinin yerine getirilebilmesi için gerekçelerini mahkemeye sunmaları şarttır. Nafaka artışı için öne sürülecek olan gerekçeler farklılık gösterebilmektedir. Örneğin kimi zaman nafaka artırma davası konusu çocuğun okul masrafları olurken kimi zaman da temel ihtiyaçların artması ve nafaka miktarının yetersiz kalması öne sürüle bilmektedir.

Nafaka Ne Kadar Artırılır?

Ayrıca nafaka artırma davası açacak kişiler dava içerisinde nafaka artış oranlarının belirlenmesini talep ederek sürekli olarak tekrar tekrar dava açma zahmetinden de kurtulabilmektedir. Nafaka artış oranları Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu üretici fiyat endeksi doğrultusuna belirlenmektedir. Fakat bu oranlar değişmez artış oranları olarak kabul edilmeyip ekonomik şartlarda oluşabilecek değişimlere göre de artış oranı üzerinde bir nafaka artırımı gerçekleştirilebilmektedir.

Nafaka arttırma davası açacak kişilerin olası bir hak kaybı yaşamamaları adına hukuki destek almaları onların menfaatine olmaktadır. Bu nedenle Nafaka arttırma davası açacak kişilere uzman bir avukat tarafından hukuk hizmeti almaları önerilir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Mrb öncelikle annem ve babam 4 yıl önce anlaşmalı olarak bo sandılar babam anneme çocuklarıyla şantaj yaptığı için mal vermedi annemde buna göz yumdu fakat 3 kere dava açtı hakları için fakat hep babamin sözlü İknalariyla davadan hep vazgecti şimdi babamda 3 ay nafakanin odememekle annemi tehdit edio ve 4 yıldır 900 tl ödül annemde şuanda 600 tl olan bir evde oturuo yetmediği için pazarda bişiler satio anliycaginiz ne yapılabilir bana yardımcı olabilirmisiniz babamın buarada emekli maaşı 2 tane kira geliri dükkanı Haricen evi ve arabasi var ve annem arti olarak babasından 800 tl alio 2 çocukla kalio

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top