Son Dakika
Nafaka Artırma Davası

Nafaka Artırma Davası

Nafaka Artırma Davası
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilik birliğinin yasal olarak sonlandırılması neticesinde kimi zaman eşlerden birisinin hayat standartlarında düşüş görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda eşlerden hayat standardında düşme meydana gelecek olan kişi diğer eşe nafaka talebiyle dava açarak hayat standardında oluşan düşüşü bir nebze giderebilmektedir. Nafaka miktarı kesin bir hüküm niteliğinde olmamaktadır. Yani yıllar içerisinde bireylerin hayat standartlarında oluşan değişimlere göre nafaka miktarı da değişebilmektedir. Nafaka ödeyen kişinin veya nafaka alan kişinin hayatlarında oluşabilecek değişimler yada enflasyonda oluşabilecek değişimler nafaka artırma davalarına sıklıkla konu olabilmektedir.

Örneğin daha önce çocuk bakım nafakası alan bir kişinin ileriki yıllarda çocuğun eğitim yada diğer masraflarının artması nafaka alan eski eşin nafaka artırma davası açmasına neden olabilmektedir. Burada nafaka alan kişi çocuğunun eğitim masraflarını gerekçe göstererek nafaka artırma davası açabilmektedir. Yada kişinin aldığı nafaka miktarı yıllar içerisinde ekonomide oluşan enflasyona bağlı olarak değer kaybedebilmektedir. Bu gibi bir durumda kişiler nafaka artırma istemiyle nafaka artırım davası açarak bu kaybını giderebilmektedir.

 Nafaka Artırma Davası 

Daha önce eşlerin anlaşmalı boşanma davası açmış ve nafaka miktarı üzerinde uzlaşma içerisinde olduklarına dair bir boşanma protokolü imzalamış olmaları nafaka artırma davası açılması önünde bir engel teşkil etmemektedir. Nafaka artırma davası açmak isteyen kişiler açısından davanın görüleceği mahkeme Aile Mahkemeleridir. Birey Aile Mahkemesine nafaka artırma davası açarak hayat standartlarında oluşan değişim nedeniyle nafakanın artırımı talebinde bulunabilmektedirler.

 

Nafaka Artırma Davası  Şartları

Nafaka artırma talebinde bulunan kişilerin açacakları nafaka artırım davası neticesinde hakim tarafından nafaka artırımı kararı verilebilmesi için davayı açacak kişinin nafaka artırımına ilişkin haklı bir gerekçeye sahip olması gereklidir. Nafaka artırma davaları için sıklıkla öne sürülen gerekçeler ise, çocuğun eğitim masraflarının artması,  enflasyon karşısında aldığı nafakanın değer kaybetmesi, çocuğun yaşının büyümesi ile birlikte temel ihtiyaçlarının da artması gibi sıralanabilmektedir.

 

Nafaka Artış Oranı 

Ayrıca nafaka artırma davası açacak olan kişiler açacakları dava içerisinde nafaka artış oranı ile ilgili bir düzenleme isteyerek her defasında nafaka artırma davası açmaktan da kurtulabilirler. Genellikle hakimler bu tip düzenlemelerde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Endeksi doğrultusunda nafaka artırım oranını belirlemektedir.

 

Tabiki enflasyona bağlı olarak belirlenen nafaka artırım oranı kesin bir hüküm değildir. Yine bireylerin yaşamlarında oluşabilecek ekonomik değişim durumlarında da nafaka artırım davası açılarak nafaka artırımı talep edilebilmektedir.

 

Nafaka artırma davası açarak mevcut nafaka miktarı için bir düzenleme talep etmek isteyen kişiler menfaatlerinin korunması adına boşanma avukatı tarafından hukuki destek alabilirler. Bireylerin boşanma avukatı tarafından bu tür davalarda profesyonel destek almaları olası bir hak kaybı yaşamalarının önüne geçecektir.

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top