Son Dakika
Kürtaj Yaptırmak (Çocuk Aldırmak) Boşanma Sebebi Mi?

Kürtaj Yaptırmak (Çocuk Aldırmak) Boşanma Sebebi Mi?

Kürtaj Yaptırmak (Çocuk Aldırmak) Boşanma Sebebi Mi?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kürtaj (çocuk aldırma) gebe kadının tıbbi olarak çocuğunun düşürülmesi kavramıdır. Kürtaj (çocuk aldırma) yaptırmak ancak Kürtaj Yasası çerçevesinde yasal olarak bu işlemin yapılması ile mümkündür. Kanuna göre (TCK 100.Madde ) annenin sağlık açısından bir sorunu olmaması durumunda kürtaj en geç 10 haftalık gebelik sürecinde yapılabilmektedir. Daha geç hamilelerde kürtaj yapılabilmesi ancak annenin veya bebeğin sağlığının tehlike arz etmesi, bebeğin maluliyet durumunun oluşması halinde gerçekleşebilir. Bu şekilde bir durumun tıbbi açıdan işin uzmanlarınca objektif bulgulara dayandırılması gerekmektedir. Kürtaj yaptırmak isteyen kişiler açısından evli olunması durumunda kocanın onayı gerekmektedir. Kocanın rızası olmaksızın kürtaj yaptırmak (çocuk aldırmak) boşanma sebebi olarak tek başına yeterli midir sorusu boşanma davalarına konu olabilmektedir. Fakat kocanın onayı olmaması durumunda yasal olarak kürtaj yapılması olanaksızdır.

Tabi ki kocanın onayının beklenemeyeceği ani müdahale yapılması gereken hayati tehlike içeren durumlarda kocanın rızası olmaksızın kürtaj (çocuk aldırma)yapılabilmektedir. Bu şekilde bir durumun olmaması ve kadının, kocanın rızası olmadan kürtaj yaptırması durumunda cezai bir yaptırımı bulunmaktadır. Fakat eşin rızası olmadan Kürtaj yaptırmak tek başına boşanma sebebi olarak kabul edilmemektedir. Kürtaj yaptırmanın boşanma sebebi olarak sayılması için evlilik birliğinin derinden sarsılmış olması ve ortak yaşam kurma olgusunun sekteye uğraması esas önemli kriter olmaktadır. Aynı şekilde kocanın da kadını kürtaj yapmaya zorlaması ve kadının rızası olmadan kürtaj yapılması da kanunlara aykırı bir durumdur. TCK 24. Maddesinde hastanın rızası ve izin konusuna değinilmektedir. Acil ve hayati durumlar haricinde hastanın rızası olmadan müdahale yapılması da cezai durumlar ortaya çıkarmaktadır.

Evlilik birliği içerisinde kimi zaman kadın kimi zaman ise koca çocuk sahibi olmak istemeyebilir. Bu durum oldukça tartışmalı bir konudur. Genellikle tartışma konuları şu şekilde cereyan etmektedir. Kadının kendi vücudu hakkında tasarruf hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle kürtaj boşanma nedeni olmamalıdır. Ya da kadının vücudu ile ilgili kendi tasarruf hakkına sahip olması kadının taşıdığı çocuğun tek başına kadının ürünü gibi gösterilmesinin yanlış olması bu nedenle kürtaj yaptırma boşanma sebebi sayılması gerektiği belirtilir. Tabi ki bu konuya anne ve baba tarafından bakmak dışında bir de çocuk açısından bakılmalıdır. Fakat kürtaj yaptırmak tek başına boşanma sebebi sayılmamaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top