Son Dakika
Küçük Çocuğun Velayeti Kime Verilir

Küçük Çocuğun Velayeti Kime Verilir

Küçük Çocuğun Velayeti Kime Verilir
2 votes, 4.50 avg. rating (87% score)

Evlilik sonlandırılırken eşler açısından en önemli konulardan birisi çocukların velayeti olmaktadır. Boşanma gerçekleştirecek kişilerin de merak ettiği çocukların kime verileceği konusunda hakimler esas unsur olarak çocuğun menfaatini göz önünde bulundurmaktadırlar. Burada çocuğun menfaatinden kasıt hangi ebeveynin çocuğa daha iyi bir gelecek sağlayacağı, çocuğun kimi tercih edeceği ya da çocuğun ihtiyaçlarını kimin daha iyi karşılayacağı gibi durumları ifade etmektedir. Aklı eren ve kendi seçimini yapabileceği düşünülen çocuklara hakim kiminle yaşamak istediğini sorarken küçük çocuklar için durum daha farklı olmaktadır. Küçük çocuğun velayeti kime verilir diye merak eden kişilerin bilmesi gereken, genel hakim kanısı çocuğun bu dönemde anne şefkatine daha fazla ihtiyaç duyduğudur.

Hakimler küçük çocukların anne sevgisi ve şefkatine daha fazla ihtiyaç duyduklarını kanaatini daha fazla kullanmaktadır. Küçük çocuğun velayeti söz konusu olduğunda çoğu zaman velayet anneye verilmektedir. Kimi zaman da annenin çocuğun gelişimine olumsuz katkı sağlayacağı durumlar da mevcuttur. Bu gibi durumlarda çocuğunun velayetini almak isteyen bireyler boşanma avukatı tarafından hukuki destek alarak etkin bir savunma yapılmasını sağlayabilirler.

Boşanma avukatı tarafından velayet davalarında hukuki destek alınması bireylerin çocuklarının velayetinin alınmasını sağlayabilmektedir. Fakat bilinmesi gereken küçük çocukların velayeti hassas bir konudur ve velayetin alınması her ne kadar zor olsa bile velayet konusunda hak kaybı yaşanmaması adına avukat tutulması önerilmektedir.

Küçük çocuğun velayeti alınmasının dışında velayeti almayan bireyin çocuğu hangi zaman dilimleri içerisinde görebileceği de önemli bir konudur. Boşanma avukatı tutularak çocuğun velayeti alınması adına destek sağlarken velayetin alınamaması durumunda da bireylerin çocuğu daha uzun zaman dilimlerinde görebilmek adına katkı sağlamaktadır.

Küçük çocuğun velayeti kime verilir diye merak eden bireylerin açacakları dava türünün de velayet konusunda kesinlik belirtmediği bilinmelidir. Örneğin eşler anlaşmalı boşanma davası açmaları ve hazırladıkları boşanma protokolü içerisinde çocuğun velayetine kendi aralarında karar vermiş olmaları, velayet kararının o yönde olacağı garantisini vermemektedir. Hakim küçük çocuğun velayeti konusunda çocuğun menfaatleri doğrultusunda karar verir.

 

Hakkında admin

5 yorum

  1. Ben size yazdim ama her hangi bir cevap alamadim.

    • İyi günler Zeynep Hanım,

      Sorunuza ilişkin cevabı uzman avukatlarımız bize iletmiş olduğunuz e-posta adresine pazartesi günü gönderdiler. E-postalarınız kontrol edebilir ya da dilerseniz iletişim sayfasından sorunuzu tekrar iletebilirsiniz.

  2. Eşim 4sokak ötedeki ailesine ziyarete benim onayımla gitti ve birdaha gelmedi. Ben almaya gittim fakat bana boşanmak istediğini söyledi. Ortada ufacık bi tartışma adına bişey yoktu. Ben günde 16 saat çalışıp evime ve aileme tek başıma bakıyorum. Ev almak ve kiradan kurtulmak istiyorduk. Eşimin ailesi ev alıp başın göğemi erecek diye ve buna benzer gurur kırıcı ifadeler kullanıp beni evden attılar. Eşimi ve 3 buçuk yaşındaki kızımı bana vermediler zaten eşim olacak insanda babasının korkusundan bana gelmedi. Ertesi gün eve gelip eşyaları toplamışlar. Halbuki aile yaşantımızda en ufak bir tartışma olmamıştı öyle söyleyebilirim. Anladığım kadarıyla bunların derdi benden alacakları tazminat ve nafaka. Çünkü onların geliri yok çalışmıyorlar. Okula giden baldızım var evleri kira. Baba işsiz anne yövmiyeyle çalışan temizlikçi. Kayınçom asgari ücretli sadece. Benim ise 2500 civarında net gelirim var. Ailemin evi arabası tarlası bahçesi babamın emekli maaşı ve ayrıyetten 1500 tl geliri var. Çocuğuma annem bakabilir yada en kral bakıcı da tutabilirim. Şimdi benim eşimi işe sokacaklar çocuk zaten uzak kalacak annesinden sadece o vicdansız baba bakacak kızıma ama benden alacakları nafakayı sigaraya harcayaklarını bildiğim için kahroluyorum. Yavrumu o yuva yıkıcıların elinden kurtarmayı istiyorum Lütfen bana yardımcı olun şimdiden teşekkür ediyorum

  3. Merhaba…ben eşimle mutlu degilm ve boşanmak istiyorum ama 3 yaşında bı kızımız var ve beni kızımı bana vermemekle tehdit ediyor .durumum çalışmıyorm ama ailem bana en güzel şekılde bakarlar bosndıgımda ama eşimin durumu iyi peki bu durumda kızımı alabilirmiyim yoksa babasına mı verirler cvplarsanız sevinirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top