Son Dakika
Kocanın Çalışmaması Boşanma Sebebi

Kocanın Çalışmaması Boşanma Sebebi

Kocanın Çalışmaması Boşanma Sebebi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma davalarında bireylerin ortaya sürecekleri boşanma sebebi hakim kanaati oluşturması durumunda eşler yasal olarak ayrılmaktadır. Boşanma sebepleri özel boşanma sebebi olabileceği gibi genel boşanma sebebi de olabilir. Evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirlerine karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Nasıl ki ev işleri ve çocukların bakımı kadının sorumluluğundaysa, çalışıp aile ekonomisini ayakta tutmak da erkeğin sorumluluğundadır. Kocanın çalışmaması boşanma sebebi olarak sayılmaktadır.

Yaşadığımız toplum içerisinde tarihten bugüne erkek hep evi geçindiren kişi konumundadır. Her ne kadar kanun çerçevesinde kadın ve erkek eşitse bile toplum içerisinde erkek ve kadına biçilen görevler nedeniyle bu görevlerin yerine getirilmemesi boşanma davası içerisinde hakim nezdinde bu durum toplumun yapısının etkisi içerisinde yer alır. Uygulamada kocanın çalışmaması boşanma sebebi olarak kabul edilmektedir. Erkeğin çalışmaması boşanma sebebi olarak kabul edilirken kadının çalışmaması boşanma sebebi olarak kabul görmemektedir. Toplum içerisinde kadına biçilmiş olan görev kaba tabirle ev işleridir. Kadın çocukların bakımından ve ev işlerinden 1. Derece sorumlu kişidir. Koca ise çalışarak ailenin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Kocanın çalışmaması boşanma sebebi olarak sayılabilmesi için kocanın kendi iradesi ile çalışmayı reddetmesi gerekmektedir. Yani kocanın iş arama sürecinde olması iş bulamaması, fiziksel rahatsızlığının çalışmaya elverişli olmaması gibi durumlarda kocanın çalışmaması boşanma sebebi olarak sayılmamaktadır. Burada esas üzerinde durulan erkeğin kendi isteği ile çalışmaması olmaktadır. Diğer hallerde yani sağlık açısından kocanın çalışamayacak durumda olması ya da iş arayıp da bulamaması gibi şartlarda “kocanın çalışmaması boşanma sebebi” sayılmamaktadır.

Kocanın çalışmaması boşanma sebebi olabilmesi için aileye geçim kaynağı sağlamaması ve bu durumun evlilik birliğini temelden sarsması gerekir. Kocanın çalışmaması durumunda bir ailenin geçinebilmesi için ihtiyacı olan maddi gelirin elde edilmemesi boşanma davalarına konu olmaktadır.

Aile içerisinde kadının çalışması neticesinde eve bir gelir sağlanması da erkeğin çalışmamasını meşru kılmamaktadır. Her ne kadar kadın çalışıyor ve evin geçimi sağlanıyor olsa da kadın kocanın çalışmaması nedeniyle boşanma davası açabilmektedir. Kadının çalışıp kocanın çalışmaması boşanma sebebi gösterilerek boşanma davası açılabilir ve bu durum da boşanma davası içerisinde hakim kanaati oluşturabilmektedir.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Merhaba, benim bir sorum olacak, kocanın sosyal statüsünde, saygınlığında ya da hayat standardımızda bir düşme meydana gelmesi geçerli boşanma sebebi midir? Örneğin, iflas etmesi ve buna bağlı olarak saygınlığının ve hayat standardımızın düşmesi ya da başka bir yerde daha düşük statüde başka bir yerde düşük derecede bir işe başlaması. Teşekkürler…

    • İyi günler Işıl Hanım, burada kanun eşin aileye bakmakla yükümlü olduğunu belirtmektedir. Yani bu durumda eşinizin önceki çalıştığı işinin daha iyi olması ya da daha yüksek maaş alırken şimdiki işinde daha az maaş alması yeterli bir boşanma sebebi olarak kabul edilmemektedir. Genel boşanma sebepleri öne sürülürken hakim evlilik birliğinin sarsılıp sarsılmadığına bakmaktadır. Yani eşinizin iflas gibi bir durumda yaşayacağı psikolojik buhran neticesinde hal ve tavırlarında bir değişiklik olması durumu boşanma sebebi olarak gösterilebilir. Tek başına eşin iflas etmesi boşanma sebebi değildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top